Jak podaje portal „Lelum”, mężczyzna był przekonany, że od dwóch miesięcy rozmawiał z pełnomocnikiem swojego krewnego z Afryki, który zmarł. To metoda znana policji. Funkcjonariusze podkreślają, że musimy mieć się na baczności.

Oszustwo nigeryjskie

Mężczyzna z Małopolski padł ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Jest to metoda dobrze znana funkcjonariuszom policji, która zetknęła się z podobnymi przypadkami już wcześniej. Polega ona na grze psychologicznej, w wyniku której ofiara sama oddaje oszustom swoje pieniądze. Jak to działa?

Oszustwo zaczyna się od wysłania drogą elektroniczną wiadomości, której treść pisana jest łamaną angielszczyzną lub polszczyzną. Osoby ją wysyłające podszywają się za lekarzy, żołnierzy służących na zagranicznych misjach (głównie w Syrii i Iraku) lub pełnomocnika dalekiego krewnego. Wszystko ma służyć jednemu – wyłudzeniu pieniędzy.

YouTube

Stracił majątek

Do mężczyzny z Małopolski napisał mężczyzna podając się za pełnomocnika jego zmarłego krewnego z Afryki. Fałszywy prawnik miał przekonywać, że mieszkaniec Sądecczyzny jest jedynym spadkobiercą funduszu, na którym miało się znajdować 8,7 mln dolarów.

„By wejść w posiadanie tych pieniędzy, mężczyzna miał jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numery kont wskazane przez rzekomego pełnomocnika pokrzywdzony wpłacił łącznie ponad 107 tys. euro, czyli ok. 460 tys. złotych – poinformował rzecznik małopolskiej policji mł. insp Sebastian Gleń.

Kiedy tylko mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa zgłosił sprawę na policję. Osobie, która w ten sposób wyłudziła pieniądze grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wszczęła śledztwo. Przy okazji funkcjonariusze apelują, by zawsze w razie jakichkolwiek podejrzeń zgłosić sprawę na policji. Można to zrobić idąc na komisariat lub dzwoniąc pod numer alarmowy.

YouTube

Zdarzyła się wam podobna sytuacja?

To też może cię zainteresować: Małopolska: kilkanaście nowych przypadków koronawirusa w województwie. Nowe dane sanepidu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gdańsk: trwa akcja saperów Marynarki Wojennej. Obowiązują obostrzenia dla mieszkańców i turystów. Co się dzieje

O tym się mówi: Możliwe przywrócenie obostrzeń jeszcze przed wyborami? Głos na ten temat zabrał rzecznik rządu