Pandemia koronawirusa, która przed kilkoma miesiącami wybuchła na świecie, bardzo szybko przedostała się także do Polski. To właśnie w związku z nią wprowadzono sporo zakazów oraz ograniczeń, które miały – i wciąż mają, gdyż część z nich nadal obowiązuje – pozwolić na zapanowanie nad rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Część obostrzeń została już zniesiona. Etapami rozmrażano także polską gospodarkę, która obecnie stara się wrócić do poziomu, na którym była przed wybuchem pandemii, co prawdopodobnie potrwa jakiś czas.

Niektóre zakazy i ograniczenia zostaną zniesione niebawem, o czym już poinformowano Polaków. Inne zaś obowiązują aż do odwołania. Eksperci alarmują jednak, że po zdjęciu części zakazów może nastąpić prawdziwa tragedia.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Zniesienie ważnego zakazu

Jak podaje Pikio, ważny zakaz nie będzie obowiązywał już za 8 dni. I choć Polacy nie mogli się tego doczekać, to eksperci są przerażeni – to może doprowadzić do wymknięcia się pandemii spod jakiejkolwiek kontroli.

19 czerwca przestanie obowiązywać zakaz przebywania kibiców na trybunach sportowych podczas wszelkich wydarzeń oraz rozgrywek. Jednak masowe imprezy sprzyjają przenoszeniu się koronawirusa, o czym przypominają eksperci.

Epidemiolog oraz ordynator oddziału chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, prof. Krzysztof Simon, wspomina, że konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Mateusz Morawiecki. Źródło: oko.press
Mateusz Morawiecki. Źródło: oko.press
Mateusz Morawiecki. Źródło: oko.press

- Jeśli kibice będą siedzieć w odpowiednich odległościach, na wolnej przestrzeni, to myślę, że jest to przemyślane i przeliczone. Natomiast tłum będzie siedział na jednej trybunie, wrzeszczał, pił i palił, to ja sobie tego nie wyobrażam. Wszyscy będą naszymi pacjentami. Szczególnie starsi, bo młodym się nic nie stanie – zauważa.

Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do powtórzenia modelu włoskiego.

- Odradzam wszystkich imprez masowych, gdzie dochodzi do bliskich kontaktów z ludźmi. Będę to robił, dopóki nie będzie szczepionki, a epidemia będzie trwać – oznajmił prof. Simon.

Przypomnij sobie o… TAKIE BOŻE CIAŁO NIE ZDARZYŁO SIĘ NIGDY. PROBOSZCZ JEDNEJ Z PARAFII WPADŁ NA WYJĄTKOWY POMYSŁ

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: W TYM ROKU BOŻE CIAŁO BEZ TRADYCYJNEJ PROCESJI ULICAMI MIASTA. JAK WYGLĄDAŁA UROCZYSTOŚĆ W BAZYLICE MARIACKIEJ?

Portal Życie pisał również o… ILE WYNOSI OPŁATA ZA ŚLUB KOŚCIELNY? CENY W NIEKTÓRYCH PARAFIACH POTRAFIĄ PRZYPRAWIĆ O BÓL GŁOWY