Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w ostatnim czasie jest osobą, która uznawana jest wśród Polaków za godną zaufania. Teraz, w dobie pandemii, ma bardzo dużo pracy. Odpowiada także na pytania oraz wątpliwości.

Łukasz Szumowski pojawił się w roli gościa na antenie RMF FM. Jak przywołuje Interia, to właśnie tam tłumaczył Polakom niejasności dotyczące m.in. rekordu zarażeń koronawirusem, jaki padł w Polsce.

Łukasz Szumowski w szczerym wywiadzie

- Rekord zachorowań wynika z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego - on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu, natomiast dzięki temu Śląsk jako region, tak naprawdę, jest w taki sam sposób wolny czy też zajęty przez wirusa, jak inne województwa. W kopalniach jest bardzo dużo wzajemnych zakażeń – tłumaczył kwestię rekordu zarażeń.

- Pamiętajmy, że jeszcze są dwa kolejne ogniska. Jedno jest w szpitalu w województwie łódzkim. To jest model epidemii ogniskowej i taką będziemy mieli. My nie kończymy epidemii, żeby była jasność. Nadal mamy epidemię i nadal będziemy mieli zachorowania, zresztą w różnych krajach obserwujemy wzrosty co jakiś czas – wyjaśniał.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Minister zdrowia dodał, że ogniska pojawiają się głównie w dużych zakładach pracy.

- Wydaje mi się, że będziemy mieli tendencję spadkową. Jest wiele województw, gdzie w ogóle nie ma ani jednego przypadku – zauważył.

Łukasz Szumowski zwrócił się także do kandydatów na prezydenta – zwrócił uwagę, że powinno się przestrzegać zasad bezpieczeństwa także podczas spotkań wyborczych.

- Do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie – opowiadał.

- Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. (...) Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć – wyjaśnił.

Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Dodał także, że „ma wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”.

- Jeżeli pan zachoruje i pan oczywiście przejdzie to jako zdrowy, w średnim wieku człowiek, bez specjalnych powikłań, ale spotka się pan z mamą, tatą, ciotką, wujkiem i oni poumierają - to to już są takie bezpośrednie, namacalne, bliskie tragedie. I tego się bójmy – zwrócił się do rozmówcy.

Minister zdrowia wyraził także swoje stanowisko dotyczące szczepienia na COVID-19. Czy w Polsce będzie ono czymś, co będzie musiał wykonać każdy z nas?

- Jeśli (szczepionka – przyp. red.) będzie bezpieczna, powinniśmy rozważyć wpisanie jej do kalendarza szczepień – podsumował.

Przypomnij sobie o… GDAŃSK: TO PIERWSZY TAKI ZABIEG NA ŚWIECIE. LEKARZE Z GUMED ODNIEŚLI PEŁEN SUKCES

Jak informował portal Życie: OSTATNIE POŻEGNANIE EMILA KAREWICZA JUŻ WKRÓTCE. JEGO SYN ZDRADZIŁ, JAK UCZCI PAMIĘĆ OJCA

Portal Życie pisał również o… EVA MINGE OPUBLIKOWAŁA NIEZWYKLE PORUSZAJĄCE WYZNANIE NA SWOIM INSTAGRAMIE. FANI SĄ WSTRZĄŚNIĘCI