Jak podaje portal „Pikio”, niewiele osób wie, że Aleksander Kwaśniewski znał Jana Pawła II osobiście. Obaj spotkali się pod koniec prezydentury Kwaśniewskiego, choć były prezydent nie mówił o tym zbyt wiele. Po latach zdecydował się ujawnić, co powiedział mu Papież Polak.

Czas wspomnień

W Poniedziałek 18 maja przypada 100 rocznica urodzin Jana Pawła II. Ta wyjątkowa okazja stała się okazją do wspomnień dla wszystkich, a szczególnie tych, którzy osobiście znali papieża. Swoimi wspomnieniami podzielił się m.in. wieloletni współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, a także Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent przyznał, że w trakcie sprawowania urzędu prezydenta Polski dane mu było spotkać się z papieżem około 20 razy. W rozmowie z „Super Expressem” Kwaśniewski wrócił do pierwszego spotkania z papieżem. Pogoda miała być wówczas paskudna i to stało się pretekstem do rozmowy.

YouTube/Retro TVP3 Wrocław

Zaskakujące słowa

Aleksander Kwaśniewski witając tamtego dnia Jana Pawła II na płycie lotniska miał przeprosić papieża za niesprzyjające warunki atmosferyczne. To, co odpowiedział mu papież było jeszcze bardziej zaskakujące i udowadniało, jak wielkim poczuciem humoru cechował się papież. Jak wspomina to Aleksander Kwaśniewski?

„Pamiętam mocno anegdotyczną sytuację z 1997 roku, kiedy papież pierwszy raz był w Polsce, kiedy byłem prezydentem. Powitanie na lotnisku we Wrocławiu, a pogoda była paskudna. Cztery stopnie i deszcz zacinający tak, że orkiestra nie była w stanie dograć utworu powitalnego. Podczas spotkania w ratuszu, powiedziałem do papieża, że staraliśmy się zorganizować wszystko dobrze, ale "pogoda, to bardziej w waszych rękach", na co papież uśmiechnął się i powiedział "panie prezydencie", przecenia Pan moje kontakty" – wspomina były prezydent.

YouTube/Retro TVP3 Wrocław

Jak podoba się wam odpowiedź papieża?

To też może cię zainteresować: Kardynał Stanisław Dziwisz zdradził zaskakujące fakty z życia Jana Pawła II. Tego nikt się nie spodziewał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży popularny lek. Jego stosowanie zagraża zdrowiu