Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, każde niespotykane dotąd problemy zdrowotne są powodem do zmartwień – szczególnie dlatego, że wirus wciąż może mutować, dawać różne objawy. Właśnie dlatego martwiące są dane dotyczące dziwnych objawów u dzieci.

Teoretycznie dzieci są mniej narażone na powikłania czy przegranie walki z koronawirusem, jednak w praktyce to właśnie one często przechodzą zarażenie bezobjawowo, mają kontakt ze starszymi, których również mogą zarazić.

Dziwne problemy ze zdrowiem wśród dzieci

Informacja o nietypowych, masowych problemach zdrowotnych wśród dzieci wzbudziła ogromne emocje. Co więcej, jak mówi służba zdrowia, istnieją duże szanse, że problemy te mają związek z koronawirusem.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl

Jest też inna możliwość – jak informują naukowcy, istnieje prawdopodobieństwo, że jest to inny patogen, jak dotąd nieznany.

Według naukowców stan, jaki można zaobserwować u dzieci, przypomina zespół wstrząsu toksycznego, którego objawami są m.in. gorączka, wysypka, niskie ciśnienie krwi oraz problemy z oddychaniem.

Objawów jest więcej – część dzieci skarżyła się również na bóle brzucha, biegunkę czy wymioty. Dodatkowo niektórym towarzyszyło zapalenie mięśnia sercowego.

Specjaliści zgodnie zauważają, że wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o zmaganiach organizmu z infekcją.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl

„Rośnie obawa, że u dzieci w Wielkiej Brytanii pojawia się związany z (COVID-19) zespół zapalny - lub że może występować inny, jeszcze niezidentyfikowany, patogen zakaźny związany z tymi przypadkami. W ciągu ostatnich trzech tygodni w całym Londynie, a także w innych regionach Wielkiej Brytanii nastąpił wyraźny wzrost liczby dzieci w każdym wieku, prezentujących wielosystemowy stan zapalny wymagający intensywnej opieki” – napisał oddział National Health Service z północnego Londynu.

Co ciekawe, dzieci, które skarżyły się na wspomniane objawy, zostały przebadane na obecność koronawirusa, a testy dały wyniki negatywne. Oznacza to, że winowajcą może być nowy, dotąd nieznany patogen.

Obecnie zauważono niespełna 20 takich przypadków. Naukowcy pracują nad ustaleniem przyczyny – na razie należy zachować czujność, gdyż nie wiadomo, co może być winne.

Przypomnij sobie o… MARYLA RODOWICZ MARTWI SIĘ O SWOJĄ KARIERĘ. KOŃCZĄ SIĘ JEJ PIENIĄDZE. NA SZCZĘŚCIE MA JUŻ PLAN