Prezydent Andrzej Duda zapewnił w tym tygodniu, że rząd nie wstrzyma żadnych programów społecznych. Jednak wśród wymienionych przez niego programów nie było mowy o czternastych emeryturach.

Zobowiązuję się, że jeżeli nadal będę piastował urząd prezydenta RP, jeżeli taka będzie wola moich rodaków w najbliższych wyborach, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500+ i nie dojdzie do podwyższenia wieku emerytalnego. Nie podpiszę takich ustaw.

- zapewniał prezydent.

Agata Duda i Andrzej Duda. Źródło: Youtube
Agata Duda i Andrzej Duda. Źródło: Youtube
Agata Duda i Andrzej Duda. Źródło: Youtube

Co z czternastymi emeryturami?

Ustawa dotycząca czternastych emerytur wpłynęła do sejmu tuż przed wybuchem epidemii, dlatego też posłowie nie mieli do końca czasu by się nią zająć.

Co z trzynastkami dla seniorów? Źródło: finanse.wp.pl
Co z trzynastkami dla seniorów? Źródło: finanse.wp.pl
Co z trzynastkami dla seniorów? Źródło: finanse.wp.pl

Według informacji podanych przez portal fakt.pl, Kancelaria Premiera zapewnia, że czternasta emerytura zostanie wypłacona w planowanym terminie.

Projekt przewiduje wypłatę 14 emerytury od listopada 2021 r., a zatem za 1,5 roku.

- napisało Centrum Informatyczne Rządu.

Z nieoficjalnych źródeł wynika coś innego

Jak donosi fakt.pl, członkowie rządu szczerze przyznali, że prace nas programem zostały wstrzymane. A co na to eksperci?

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przyznał, że program jest zdecydowanie potrzebny. Jednak ze względu na to, że posłowie nie rozpoczęli jeszcze nad nim prac, można go łatwo odroczyć.

To ustawa, którą najłatwiej będzie odroczyć, bo jeszcze nie została uchwalona. Zwłaszcza jeśli faktycznie potwierdzą się pesymistyczne prognozy gospodarcze. (...) Program jest potrzebny, powinien wejść w życie. Ale nie da się wykluczyć, że rząd będzie chciał zmodyfikować kryteria, np. wypłacić te świadczenia tylko osobom z najniższymi świadczeniami.

- powiedział ekspert dla Faktu.

Zobacz także: MINISTER ZDROWIA OTWARCIE O TYM, OD CZEGO ZALEŻY NASZ POWRÓT DO NORMALNOŚCI. TO BĘDZIE TRUDNE ZADANIE

Może zainteresuje Cię to: CZY SZKOŁY ZOSTANĄ OTWARTE OD PONIEDZIAŁKU? KIEDY ODBĘDĄ SIĘ EGZAMINY I MATURY? MINISTER EDUKACJI DARIUSZ PIONTKOWSKI PODAŁ NAJNOWSZE INFORMACJE