Polacy chętnie skorzystaliby z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Władza zapowiadała, że pomysł ten zostanie wdrożony. Na jakim etapie jest projekt?

Emerytury stażowe – projekt trafił do Sejmu

Emerytury stażowe przysługiwałyby niektórym Polakom. Autorem projektu jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Jakie są założenia tej koncepcji?

Wprowadzenie emerytur stażowych w życie oznaczałoby możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla części Polaków. Musieliby oni spełniać dwa warunki – odpowiedni wiek oraz staż pracy.

Przewidywany staż pracy, który pozwalałby na przejście na emeryturę, to co najmniej 35 lat w przypadku kobiet oraz co najmniej 40 u mężczyzn.

Warto pamiętać, że do stażu pracy zaliczane są lata, podczas których były odprowadzane składki emerytalne.

Oznacza to, że większość umów zleceń, od których składki do ZUS zwykle nie są odprowadzane, nie mogłaby być liczona do stażu pracy.

Dodatkowe kryterium to wiek. Wymagany wiek u kobiet miałby wynosić 55 lat, zaś u mężczyzn – 60 lat.

Emerytury stażowe to dobry pomysł dla Polaków, którzy pracują już od zakończenia szkoły średniej – mieliby czas na zasłużony odpoczynek.

W projekcie przewidziano, że minimalna wysokość emerytury stażowej miałaby wynosić tę samą kwotę, co minimalna emerytura – obecnie 1100 zł brutto, czyli 943 zł na rękę.

W tej chwili w Polsce przejść na emerytury mogą kobiety w wieku co najmniej 60 lat i mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat.

Wspomniany projekt ustawy został złożony w Sejmie. Politycy zaznaczają, że każdy będzie mógł wybrać, czy przejść na emeryturę stażową, czy pracować dalej.

Podkreśla się, że to dobry pomysł dla wielu Polaków, którzy czują się zmęczeni pracą.

Pozostaje czekać na decyzję władz - projekt już niebawem może zostać wcielony w życie.

Przypomnij sobie o… ZAGINIĘCIEM IWONY WIECZOREK ŻYŁA CAŁA POLSKA. POJAWIŁY SIĘ WŁASNIE NOWE FAKTY W SPRAWIE

Jak informował portal Życie: BIEDRONKA ROZDAJE NAWET 6500 ZŁOTYCH. CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY DOSTAĆ TAKIE PIENIĄDZE

Portal Życie pisał również o… KONIEC TAJEMNIC. PRZYJACIÓŁKA DAGMARY Z „KRÓLOWYCH ŻYCIA” ZASKOCZYŁA WSZYSTKICH SWOIM WYZNANIEM