W sobotę Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczyli w spotkaniu w karczmie piwnej regionu śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Kiedy prezydent zabrał głos, na sali wyraźnie było słychać głosy "chcemy wolnych sądów".

Zaznaczył wtedy, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, jednak to nie takie proste zadanie. Co więcej mówił, że jeśli PiS nie wprowadzi zmian, to "Polska nigdy nie będzie normalnym państwem". Przy okazji Andrzej Duda poruszył także temat Solidarności.

Przemowa Andrzeja Dudy podczas karczmy piwnej

W swojej przemowie odwołał się do 40. rocznicy powstania "Solidarności", która będzie miała miejsce w tym roku.

Chciałbym, aby ten rok w ogóle miał w Solidarności, także i z punktu widzenia prezydenta, głowy państwa, charakter wyjątkowy. Dlatego zaprosiłem pana przewodniczącego i całą Komisję Krajową, aby to pierwsze posiedzenie Komisji Krajowej w tym roku odbyło się na Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim
- rozpoczął wystąpienie prezydent Duda.

Głowa państwa wypowiadała się o Solidarności w samych superlatywach. Duda podkreślił m.in., że jest to największy ruch społeczny, jaki kiedykolwiek uformował się w Europie.

Wyrażał także nadzieję, że o 40-leciu Solidarności będą wspominać nie tylko jej cżłonkowie, ale i wszyscy obywatele, a tym samym nadzdzą powagę uroczystej rocznicy.

Prezydent odnosił się także do wolności, jako główny postulat, o który zabiegała Solidarność. Wolność ta, jak mówił, wyraża się m.in. w słynnem geście "V".

Lech Wałęsa upomina Andrzeja Dudę

Najprawdopodobniej Lecha Wałęsę rozłościła przemowa Andrzeja Dudy podczas spotkania Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, które miało miejsce w katowickim spodku. Na swoim Twitterze opublikował post, w którym zwraca się bezpośrednio do prezydenta.

Panie prezydencie Duda. Jako współtwórca i Przewodniczący od zarania do odejścia na urząd Prezydenta zabraniam Panu kategorycznie powoływać się na historyczną Solidarność. Za postawą jaką Pan prezentuje, za burzenie systemu trójpodziału władz o który Solidarność walczyła, za łamanie Konstytucji. Za kłamstwa, manipulacje i pomówienia. Jestem przekonany że Solidarność tamtych czasów by to z hukiem zrobiła, by Pan nie kalał jej szeregów
- napisał na swoim profilu były prezydent.

Przemówienie Andrzeja Dudy zostało także skrytykowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Wydali oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, a realizowanej przez prezydenta.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Kancelaria Prezydenta nie ma zamiaru komentować wpisu Lecha Wałęsy, byłego przewodniczącego "Solidarności".

Lech Wałęsa wskazał dobrych kandydatów na prezydenta

W ostatnim czasie media społecznościowe Lecha Wałęsy śledzimy jeszcze uważniej. A to ze względu na rozgrzewające publicznośc wpisy byłego prezydenta.

Wałęsa pokusił się np. o ocenę kandydatki wystawionej z ramienia PO. Co sądzi o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej? Otóż Wałęsa przyznaje, że będzie na nią głosował, ale tylko dlatego, że to tzw. "mniejsze zło".

Według Wałęsy Kidawa nie jest idealną kandydatką. On najchętniej zagłosowałby na Olechowskiego lub Pawlaka. Problem w tym, że żaden z nich nie zamierza startować w nadchodzacych wyborach...

Polecamy także: LECH WAŁĘSA NAPRAWDĘ TO NAPISAŁ? KOMENTARZ PREZYDENTA POD ZDJĘCIEM SZYDŁO TO HIT DNIA W SIECI

Może zainteresuje Cię to: PILNE SPOTKANIE ANDRZEJA DUDY I POLSKIEGO RZĄDU. W JAKIM CELU ZEBRAŁA SIĘ RADA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CZY TO KONIEC KRYZYSU W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ? KRÓLOWA ELŻBIETA STANĘŁA W OBRONIE MEGHAN