Od stycznia 2020 roku za niektóre podatki zapłacimy za pomocą mikrorachunku podatkowego (czyli tak zwanego rachunku indywidualnego). Nowy system obejmie podatki PIT, CIT i VAT, a zatem będzie dotyczył wszystkich podatników.

Co to oznacza w praktyce?

Mianowicie chodzi o sposób dokonywania płatności. W praktyce będzie to polegało na tym, że zamiast rachunku bankowego urzędu skarbowego w przelewie będzie trzeba wpisać swój indywidualny rachunek podatkowy.

Jak podaje Ministerstwo Finansów wszelkie zmiany są dokonywane na rzecz podatników. Aby sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego należy zalogować się na stronie internetowej: podatki.gov.pl, podając swój numer PESEL oraz NIP.

Można to zrobić każdego dnia i o każdej porze. Ponadto można wykorzystać do tego zarówno komputer jak i telefon komórkowy. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego generatora na ww. stronie.

Zmiany nie obejmą mandatów

Indywidualny rachunek podatkowy jeszcze nie wszedł w życie, a już wywołuje spore zamieszanie. W tym przypadku chodzi o kwestie związane z mandatami. W sieci pojawiło się mnóstwo informacji na temat tego, iż mikrorachunek będzie obejmował również mandaty i grzywny.

Jak podaje portal "Money.pl" zmiany mandatów jednak nie obejmą. Mikrorachunek nie będzie służył do opłacania mandatów, a informuje o tym rzecznik Ministerstwa Finansów - Paweł Jurek:

"Mikrorachunek podatkowy w przyszłym roku nie obejmie płatności za mandaty czy grzywny. One będą realizowane "po staremu."

Warto sobie przypomnieć...OSTRZEŻENIE DLA KIEROWCÓW. ZA TAKIE ZACHOWANIE NA DRODZE MOŻNA STRACIĆ UBEZPIECZENIE

Portal "Życie" pisał: JAK ZMIENIĄ SIĘ SKŁADKI ZUS W 2020 ROKU? LEPIEJ WIEDZIEĆ, KTO ZAPŁACI WIĘCEJ

Informował również...PODANO DOKŁADNĄ DATĘ WYPŁATY TRZYNASTEK. TEN TERMIN DOBRZE ZAPAMIĘTAJ