Obecnie państwo chce mieć pod kontrolą wydatki Polaków. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące płacenia gotówką – władze są za wprowadzeniem maksymalnej kwoty transakcji, które mogłyby być przeprowadzane gotówkowo.

Według władz mogłoby to pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy, a także zwiększoną kontrolę państwa nad płatnościami, których dokonują Polacy.

Jak podaje Pikio.pl, Ministerstwo Finansów już pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami. Aktualnie można opłacić gotówką maksymalnie 15 tys. złotych, ale planuje się zmniejszenie tej kwoty o 7 tys. złotych.

Politycy twierdzą, że pozwoli to na redukcję kosztów produkcji, transportu oraz zabezpieczeń papierowej gotówki, a co za tym idzie – przyniesie skarbowi państwa 20 miliardów złotych oszczędności. Dodatkowo państwo będzie mogło prześledzić historię transakcji przedsiębiorców.

Każdy, kto nie będzie przestrzegać nowych przepisów, czyli przekroczy limit 8 tysięcy złotych wydanych na transakcje gotówkowe, nie będzie mógł dopisać tych kwot do kosztów uzyskania przychodu, przez co będzie musiał zapłacić wyższy podatek dochodowy.

Władze uważają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak przedsiębiorcy nie podzielają tego zdania. Jak mówią eksperci, nowe przepisy zmuszą ich do ponoszenia dodatkowych kosztów prowadzenia działalności, w tym kosztów księgowych.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy nowe przepisy zostaną wprowadzone. Obecnie rząd konsultuje kwestię nowelizacji ustawy z Radą Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Te zmiany zapowiadano już na konwencji programowej rządu podczas wakacji. Władza liczy na zwalczenie przestępczości gospodarczej.