Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla Money.pl zapowiedział kolejne zmiany w oznakowaniu towarów sprzedawanych w polskich sklepach. Na niektórych produktach pojawią się flagi pańśtw, z którego pochodzą.

Znakowane flagą kraju pochodzenia ma być świeże mięso. Obowiązek ten chce nałożyć na polskich sprzedawców minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski:

Zamierzamy wprowadzić obowiązkowy system znakowania świeżego mięsa flagą kraju pochodzenia po to, żeby polscy konsumenci mieli pełną świadomość tego, co kupują.

Szef resortu rolnictwa wskazał przy tym, że Polacy nie muszą obawiać się ograniczeń w importowaniu żywności na polski rynek. Mężczyzna podkreśla:

Często to są owoce, których w Polsce się nie produkuje, cytrusy choćby. I tutaj rynku nie zamkniemy, nie ma takiej możliwości, ludzie mają prawo wybierać, ale nie mogą być wprowadzani w błąd.

Na tym polegają również przepisy, które wprowadziłem w zeszłym roku, dotyczące znakowania żywności. Że każdy produkt wprowadzany na rynku w Polsce musi w sklepie mieć dokumenty, które pokazują, skąd on pochodzi.

Minister rolnictwa zaznaczył również, że przyjrzy się poprawności stosowanych przez sprzedawców oznaczeń. Ardanowski nie pozostawia w tym względzie żadnych wątpliwości - będą nowe kontrole:

Należy pilnować poprawności oznaczeń. Ktoś, kto źle oznacza, kradnie, oszukuje, wprowadza w błąd konsumentów, uzyskuje nieuprawnione dochody.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jedynie świeże warzywa oraz mięso będą znakowane flagami krajów, z których pochodzą. Na tyle pozwalają bowiem unijne przepisy:

Przeanalizowałem co w Unii Europejskiej może być znakowane flagami, chorągiewkami krajów pochodzenia. Mogą to być świeże warzywa i może być to mięso.

Nie można oznaczyć mięsa zapakowanego w torebkach czy w jakiś tam innych kartonach, tam obowiązuje inny sposób znakowania. To, co jest możliwe do oznaczenia wprowadzimy po to, by polscy konsumenci mieli pełną świadomość tego, co kupują.

Warto sobie przypomnieć... 27 GRUDNIA DODATKOWYM DNIEM WOLNYM DLA NIEKTÓRYCH POLAKÓW. KTO BĘDZIE MIAŁ DŁUŻSZĄ PRZERWĘ ŚWIĄTECZNĄ

Portal "Życie" informuje... ŚWIETNA OFERTA LIDLA Z OKAZJI BLACK FRIDAY. WIELE PRODUKTÓW KUPIMY NAWET ZA PÓŁ CENY

Na portalu "Życie" dowiesz się także... KOLEJNA DUŻA SIEĆ SKLEPÓW BĘDZIE CZYNNA W KAŻDĄ NIEDZIELĘ. ZNALEŹLI SPOSÓB NA OBEJŚCIE PRZEPISÓW