Obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo starał się o wprowadzenie zakazu handlu. Zaczęło się od marca 2018 roku – mogliśmy zrobić zakupy tylko w co drugą niedzielę.

Następnie, od 2019 roku, wprowadzono zmiany – niedziela handlowa przypada tylko w ostatni weekend każdego miesiąca, pomijając wyznaczone niedziele przedświąteczne.

Od 2020 roku zakaz zostanie jeszcze bardziej zaostrzony, co spowoduje, że zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku.

Okazało się jednak, że rząd już zastanawia się nad złagodzeniem tych przepisów.

Wiceminister pracy, Stanisław Szwed, twierdzi, że być może miasta, w których jest większy ruch turystyczny, zostaną okresowo wyłączone spod zakazu.

- Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach – zwracał uwagę wiceminister pracy.

Należy jednak pamiętać, że złagodzenie przepisów dla miast turystycznych nie oznacza, że w przyszłym roku nie dojdzie do zaostrzenia zasad, które już zapowiadano.

Planowane są zmiany, które sprawią, że sklepy takie, jak np. Żabki, nie będą mogły być otwarte w niedziele. Do tej pory wykorzystywały one lukę prawną, ponieważ według przepisów sklepy o statusie placówek pocztowych mogą być otwarte.

Jak się okazało, zakaz handlu wpływa niekorzystnie głównie na małe sklepy – w ciągu 2018 roku, gdy nowe przepisy zaczęły być wprowadzane w życie, zamknięto ponad 15 tys. punktów handlowych, przy czym większość z nich to niewielkie sklepy.

Okazuje się, że dyskonty oraz supermarkety zyskały na wprowadzeniu zakazu – w ciągu 2018 roku otwarto 342 nowe sklepy tego typu.

Przypomnij sobie o… ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ WCIĄŻ BUDZI WIELE KONTROWERSJI, ALE NADAL SĄ MIEJSCA, W KTÓRYCH ZAKUPY BĘDZIE MOŻNA ZROBIĆ. GDZIE SKLEPY BĘDĄ OTWARTE?

Jak informował portal Życie: ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2019. CZY 12 LISTOPADA RÓWNIEŻ BĘDZIE WOLNY?

Portal Życie pisał również o… SANDRA KUBICKA ROZSTAŁA SIĘ Z NARZECZONYM? ,,MAMY CICHE DNI"