OCM to coraz bardziej popularna metoda. Co kryje się za tą nazwą, jak polecać i czy to dobre rozwiązanie dla każdego?

OCM (Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania skóry olejami. Choć może wydawać się dziwnym sposobem, skóra jest czysta, świeża oraz nawilżona, często nie potrzebuje już dodatkowo kremu. Pamiętajmy – tłuszcz rozpuszcza tłuszcz.

Oleje pomagają pozbyć się brudu oraz usuwają makijaż, nie naruszając bariery hydrolipidowej naskórka (w przeciwieństwie do żeli do twarzy). Podczas stosowania OCM wykonujemy delikatny masaż twarzy, który poprawia ukrwienie skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Poprawia się wygląd skóry, ale także jej struktura – nabiera miękkości i elastyczności.

Oleje są lepsze od środków do mycia twarzy, które zawierają mocne detergenty, alkohole oraz kwasy, a także naruszają płaszcz hydrolipidowy naskórka. Przy używaniu takich środków skóra produkuje więcej sebum niż potrzebne, stan cery pogarsza się i pojawiają się zaskórniki. Oleje wyeliminują ten problem. Nie zaburzają także pH skóry.

Możesz się spodziewać, że skóra będzie gładka, oczyszczona i odpowiednio nawilżona, a jej koloryt wyrówna się. Twoje pory będą węższe, zmniejszy się ilość zaskórników, a wydzielanie sebum będzie uregulowane. Efekty pojawiają się po około kilku tygodniach.

By móc rozpocząć OCM, należy przygotować mieszankę olejów. Ta metoda jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry, a najwięcej dobrego przyniesie osobom z cerą suchą, bardzo suchą, odwodnioną i wrażliwą.

Do mieszanki olejów wybieramy olej rycynowy oraz olej bazowy (nośnikowy).

Proporcje zależą od typu skóry:

• przy skórze suchej należy zastosować 10% oleju rycynowego i 90% bazowego,

• przy skórze normalnej – 20% oleju rycynowego i 80% bazowego,

• przy skórze tłustej – 30% oleju rycynowego oraz 70% bazowego.

Warto wypróbować wybranych proporcji, a przy kolejnych mieszankach, w zależności od potrzeb skóry, można ją modyfikować. Niektórzy dodają do mieszanki olejów także olejków eterycznych lub mieszają kilka olejów bazowych.

Najpierw wybierz jeden olej bazowy i rycynowy. Następnie, gdy przekonasz się, że Twoja skóra dobrze na niego reaguje, możesz wzbogacać mieszankę – nie dodawaj jednak więcej niż 2-3 olejów bazowych (poza rycynowym).

Pozostaje ważna kwestia – jaki olej wybrać. To ponownie zależy od typu cery. Przykładowe propozycje to:

• cera tłusta – olej lniany,

• cera mieszana – olej z pestek winogron,

• cera normalna – oliwa z oliwek,

• cera sucha – olej z awokado,

• cera sucha dojrzała – olej arganowy,

• cera naczynkowa – olej z orzechów laskowych,

• cera trądzikowa – olej słonecznikowy.

Redakcja podpowiada, że stosunkowo uniwersalny oraz mało alergenny jest olej konopny – sprawdza się szczególnie przy cerze trądzikowej.

Do mieszanki możesz dodać olejek np. herbaciany (ma właściwości antybakteryjne, pomaga pozbyć się niechcianych niedoskonałości) lub inny olejek eteryczny, który nada jej ładnego zapachu. Pamiętaj – stosuj tylko naturalne olejki.

W mieszance do OCM mogą znaleźć się też gotowe oliwki, np. dla dzieci, ale pamiętaj o uważnym czytaniu składu – tak, by nie było w nich np. parafiny czy toksycznych substancji. Dobrze sprawdzi się np. oliwka dla dzieci HiPP.

W przypadku dużych problemów z trądzikiem skonsultuj się z dermatologiem.

Będziesz potrzebować ręczników lub ściereczek bawełnianych, z mikrofibry lub muślinu – tak, by wchłaniały wodę i utrzymywały ciepło. Po każdym użyciu wypierz i wysusz ręczniczek – najlepiej pierz go w rękach, w naturalnym mydle, możesz dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Raz na 1-2 tygodnie wypierz go w pralce.

Wiesz już, czego potrzebujesz i jak wykonać mieszankę. Jak zatem przejść do właściwego zabiegu?

Na początek umyj dłonie mydłem i lekko zwilż twarz. Rozprowadź odrobinę mieszanki w dłoniach, wmasuj oleje w twarz – rób to delikatnie, pamiętaj o kolistych ruchach. Ręczniczek zamocz w ciepłej lub bardzo ciepłej wodzie, przyłóż do twarzy i trzymaj, dopóki nie zacznie stygnąć. Następnie powtórz cały zabieg jeszcze 2-3 razy i zetrzyj twarz – delikatnie! Wypłucz ręczniczek w zimnej wodzie i przyłóż do twarzy lub przepłucz twarz chłodną wodą dla zamknięcia porów.

Na koniec osusz twarz ręcznikiem papierowym, zaaplikuj tonik oraz krem. Demakijaż wykonuje się dokładnie w ten sam sposób.

Pamiętaj – skóra twarzy może potrzebować czasu na oczyszczenie, więc możesz zauważyć, że pojawią się krostki. Musisz to przeczekać. Jeśli zauważysz u siebie zapalenie lub podrażnienie – zmień mieszankę.

Tego nie widzimy – o pracy słynnego jasnowidza! KRZYSZTOF JACKOWSKI O KULISACH SWOJEJ PRACY [WIDEO]

Selena Gomez promienieje, sam zobacz! SELENA GOMEZ ZNÓW PROMIENIEJE. CZY TO KONIEC ”ERY BIEBERA”?

Martyna Piotrowska