Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. W ocenie rzeczywistości bierze udział nie tylko wzrok. Bodźce odbierane są przez mózg, co sprawia, że każdy spogląda na świat w nieco inny sposób. Dwie osoby patrzące na tę samą rzecz mogą się znacząco różnić w ocenie – i mamy na to naprawdę świetny przykład.

Z badania opublikowanego w prestiżowym „Journal of Personality and Social Psychology” wynika, że różnorodność spojrzeń oraz decyzji podczas oglądania tego samego przedmiotu, może nam pomóc w poznaniu własnych poglądów. Potwierdza to eksperyment z figurami geometrycznymi.

Naukowcy pokazali jego uczestnikom nieco skrzywione kształty i poprosili o ich ocenę.

Czy to jest koło? – zapytali autorzy badania.

Okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste. Niektórzy bez zastanowienia przyznali rację. Inni doszli do wniosku, że daleko mu do idealnego okręgu, więc dziwnej figury nie można w ten sposób określić.

Jak podkreślają naukowcy – nie ma prawidłowej lub błędnej odpowiedzi, gdyż każda z nich oznacza coś innego.

Osoba twierdząca lub dopuszczająca do myśli, że jest to koło, najprawdopodobniej ma bardzo liberalne, a nawet lewicowe poglądy. Oczekuje od państwa, by pomagało najsłabszym. Opowiada się za małżeństwami osób tej samej płci czy legalizacji marihuany.

Natomiast osoba, której odpowiedź była negatywna, to najprawdopodobniej osoba z konserwatywnymi poglądami. Oznacza to, że państwo nie powinno rozdawać publicznych pieniędzy, a jedną z lepszych inwestycji jest silna armia. Takiej odpowiedzi udzielają najczęściej osoby przeciwne imigrantom i zwolennicy zaostrzenia prawa.

Lubisz tego typu testy? Mamy dla Ciebie kolejny, który znajdziesz tutaj: POTRAFISZ LOGICZNIE MYŚLEĆ? MAMY SPOSÓB ABY TO ZWERYFIKOWAĆ!

Nauczyciel z Gdańska przeciwny świadectwom szkolnym z czerwonym paskiem. Więcej informacji znajdziesz tutaj: CHCESZ SZKOŁY BEZ ŚWIADECTW Z CZERWONYM PASKIEM? PODPISZ PETYCJĘ!

Piotr Otto