Jedną z największych afer finansowych w Polsce w ostatnich latach był upadek Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank). Prokuratura Regionalna w Warszawie zakończyła już śledztwo w tej sprawie, a liczba osób, którym postawiono zarzuty, może robić wrażenie.

Prokuratorzy w akcie oskarżenia zawarli zarzuty wobec 93 oskarżonych, ponadto udowodnili szkody majątkowe w wysokości 1,6 mld zł, a także 1256 przestępstw. Według wstępnych informacji, oskarżeni mogą trafić do więzienia na okres od jednego roku do 10 lat, a dodatkowo mogą zostać ukarani grzywną. Materiał dowodowy jest niezwykle obszerny – został zawarty w 361 tomach akt, zaś oskarżenia zostały spisane na aż 684 stronach.

Spośród 93 oskarżonych, prokuratura wyodrębniła kilkuosobową grupę, która miała stanowić ,,mózg” całej operacji. Znajduje się w niej niegdyś ważne osobistości – były prezes banku, Jan B., wiceprezes Elżbiera K. czy założyciel firmy Dolcan, będącej beneficjentem kredytów udzielanych przez SK Bank, Sławomir D.

Cała sprawa nabrała tempa w 2015 roku, kiedy to bank upadł z powodu niewypłacalności. Głównym zarzutem było wyłudzanie kredytów, na których dorobił się kwoty blisko 1,6 mld zł. Jak się okazuje, afera mogła dotyczyć znacznie większych pieniędzy – SK Bank z Wołomina mógł być zadłużony nawet na 2,7 mld zł. Przestępstwa dotyczyły głównie udzielenia 79 kredytów podmiotom, które miały związek z prowadzoną przez Sławomira D. firmą deweloperską Dolcan. Były one powodem ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów, w związku z czym bank rolować wcześniej udzielone kredyty.

Brak gospodarności spowodował, że SK Bank nie miał środków na dalsze funkcjonowanie, podobnie jak firma deweloperska. Trudną sytuację banku z Wołomina, a także możliwość popełnienia przestępstwa dojrzała Komisja Nadzoru Finansowego, kierowaną wówczas przez Andrzeja Jakubiaka. Nie tak dawno został on zatrzymany przez CBA z powodu braku wypełnienia obowiązków z placówką, ale po krótkim czasie oczyszczono go z zarzutów.

Inny z banków miał duże problemy techniczne. Sprawdź: KŁOPOTY TECHNICZNE W BANKU W POLSCE. KLIENCI MAJĄ DUŻY PROBLEM

Kolejny z banków może niebawem przestać istnieć: Sprawdź, o który chodzi: JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH POLSKICH BANKÓW MOŻE ZNIKNĄĆ Z RYNKU!

Źródło: „Innpoland.pl”