Portal "Pomponik" przekazał smutne informacje. W wieku 81. lat zmarł poeta Adam Kawa. To on był autorem słów piosenki "Wymyśliłem ciebie", którą znają i nucą kolejne pokolenia Polaków. Przyjaciele i sympatycy artysty nie kryją poruszenia. To ogromna strata dla polskiej kultury.

Nie żyje Adam Kawa

Informację o śmierci Adama Kawy przekazali w mediach społecznościowych jego przyjaciele z zespołu Dżamble. Choć artysta zmarł 21 sierpnia bieżącego roku, informacja o jego odejściu pojawiła się w sieci w poniedziałek 28 sierpnia.

"Dzisiaj pożegnaliśmy Adama Kawę, krakowskiego poetę, twórcę wspaniałego tekstu pt. "Wymyśliłem Ciebie" zespołu Dżamble, SPOCZYWAJ W SPOKOJU PRZYJACIELU" - czytamy w pożegnalnym wpisie.

Kim był Adam Kawa?

Adam Kawa przyszedł na świat 28 października 1942 roku we Lwowie. Miał zaledwie dwa lata, kiedy jego rodzina przeniosła się do Krakowa. Powodem ich przeprowadzki było zajęcie przez Związek Radziecki Lwowa. W latach 60. ubiegłego wieku podejmował studia na różnych kierunkach, od filologii rosyjskiej, przez historię do filologii polskiej.

Jako poeta zadebiutował w 1960 roku, publikując na łamach "Głosu Nowej Huty". Współtworzył grupę poetycką "Teraz", w której działali m.in. Julian Kornhauser i Adam Zagajewski. Związany był również z muzycznym zespołem Dżamble, dla których pisał teksty. Jego słowa wyśpiewywane przez muzyków na płycie "Wołanie o słońce nad światem".

W jego dorobku poetyckim znajduje się "Sonaty do Gienki" (1973), "Rajski pies" (1999), "Sonety wieków ciemnych" (2005), "Sonety polskie" (2009).

W ubiegłym roku Adam Kawa został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Adama Kawy składamy wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Znany jest termin ostatniego pożegnania Andrzeja Precigsa. Wiadomo, gdzie spocznie znany i ceniony aktor

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Z życia wzięte. Jak bratowa mogła dać w prezencie mojej córeczce coś takiego. Nie mieści mi się w głowie

O tym się mówi: Danuta Holecka jest jedną z dziennikarek TVP. Nie ma jednak wykształcenia kierunkowego. Jakie studia wybrała szefowa "Wiadomości"