Czy zostaje wprowadzony zakaz przemieszczania się i odwiedzin rodziny i przyjaciół w Święta Bożego Narodzenia? Premier Mateusz Morawiecki i nowe obostrzenia.

W sobotę 21.11. miała miejsce konferencja prasowa, na której premier ogłosił nowe rozporządzenia wydane przez rząd. Od 28 listopada mają być otwarte biznesy – zaczną działać i funkcjonować z powrotem galerie handlowe i sklepy, jednak będą na nie nałożone zasady bezpieczeństwa i nakaz zachowania odległości - 1 osoba na 15m2.

Jednak nadal zostaną zamknięte punkty gastronomiczne, restauracje, bary, siłownie, kluby fitness oraz instytucje kultury aż do 27 grudnia na razie.

źródło: youtube

Premier zaapelował, aby w tegoroczne Święta wybrać bardziej kameralne grono i wśród najbliższych spędzić te Święta - Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia. To czas, gdy się spotykamy. Już teraz apeluję, aby spotkania były w małym gronie, aby nie przemieszczać się między miastami, bo od tego zależy, jakie będą potem ostre restrykcje – mówił szef rządu.

Morawiecki podkreśla, że opracowywane są prawne aspekty konsekwencji nie zastosowania się do rozporządzenia. Mają powstać możliwości prawne ograniczające przemieszczanie się podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Wspomniał także o kwestii szczepionek na covid-19, które mogą trafić do obiegu już niedługo

- Wszyscy Polacy dysponują bronią do walki z koronawirusem: to dyscyplina, solidarność i przestrzeganie zasad sanitarnych. Przed nami okres 100 dni solidarności. Na końcu tego okresu jest wielce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka przeciw koronawirusowi. Nawet, jak nie dla wszystkich, to duża część zaszczepionych pozwoli przerwać łańcuch zakażeń - powiedział Mateusz Morawiecki.

Może cię zainteresować:Czy faktycznie sytuacja związana z koronawirusem w naszym kraju uległa poprawie? Ekspertka chorób zakaźnych jest innego zdania

W tym tygodniu:Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, kiedy skończy się nauka zdalna. Czy uczniowie powinni się szykować na powrót do szkół