Minimalna płaca w polsce na rok 2020 została podniesiona o 350zł względem stawki obowiązującej w 2019r. Pracując na cały etat, najmniej mogliśmy zarobić więc 2600zł brutto. Rząd zapowiadał kolejne, znaczące podwyżki w kolejnych latach, jednak już wiemy, że nie spełni swoich obietnic.

Wysokość tzw. "najniższej krajowej" jest ustalona odgórnie i określona przepisami prawa. Jej kwotę określenie przez rząd poprzedzają negocjacje z Radą Dialogu Społecznego. W poprzednich latach Rada Ministrów prezentowała swoje propozycje zmian najpóźniej do połowy czerwca. W tym roku negocjacje zostały przełożone ze względu na koronawirusa.

Jarosław Kaczyński w 2019 roku deklarował podniesienie najniższej krajowej pensji na rok 2021 do 3000zł brutto. W kolejnym, 2022 roku, płaca minimalnia miała według obietnic prezesa PiS wzrosnąć o kolejny tysiąc złotych brutto- zarabialibyśmy woówczas conajmniej 4000zł brutto.

Te założenia spotkały się z falą krytyki ze strony zarówno specjalistów z dziedziny ekonomii jak i polskich przedsiębiorców. Ich zdaniem ustalenie takich stawek wpłynęloby negatywnie na gospodarkę. Przekonywali także, że spełnienie tych obietnic nie jest możliwe. W międzyczasie świat, a w tym Polska, musiał zmierzyć się z pandemią koronawirusa, która bardzo silnie wpłynęła na światową jak i rodzimą gospodarkę- przypomina portal Nasze Miasto.

Źródło: screen Youtube Francusko-Polska Izba Gospodarcza
prof. Jacek Męcina; Źródło: screen Youtube Francusko-Polska Izba Gospodarcza

W tym roku najniższa pensja została ustalona na poziomie 2600zł miesięcznie lub 17 zł za godzinę. Stawka ta jest niemal połową średniego wynagrodzenia Polaków. Prof. Jacek Męcina, politolog i specjalista prawa pracy, podkreśla, że najniższe wynagrodzenie powinno oscylować w granicach 50% przeciętnego wynagrodzenia. Zauważa także, że mimo wyjątkowości 2021 roku, który rozpoczniemy już w rzeczywistości pandemicznej, jednak należy pamiętać o tej zasadzie połowy wynagrodzenia średniego.

Warto wiedzieć: Zaskakujące wyniki akcji aktywistów. Sprawdzili z jaką prędkością jeżdżą samochodu w ważnym punkcie Warszawy

Bądź na bieżąco z "Życiem": Sposób na zwalczenie nieprzyjemnego zapachu z pralki. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać

To Cię zainteresuje: Aktywna Warszawa na pomoc jeżom. Powstanie dla nich swoiste osiedle