Od piątku w całej Polsce każdego dnia organizowane są liczne nielegalne protesty przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w Polsce.

Ich uczestnicy niejednokrotnie podejmują działania wymierzone również w Kościół katolicki, m.in. przerywając msze, niszcząc elewacje i pomniki, a także obrażając osoby duchowne i profanując symbole religijne.

Zgodnie z danymi policji, w weekend odnotowano m.in. 22 wtargnięcia protestujących podczas mszy, 79 uszkodzeń budynków. Przed uczestnikami marszów zabezpieczano 386 kościołów.

fot. screen YouTube / Ratownictwo998

Z tego powodu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał oświadczenie zapowiadające bardziej zdecydowane działania policji.

„W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji.” – można przeczytać w oświadczeniu.

To też może cię zainteresować: Kraków: od dzisiaj obowiązują zmiany w organizacji ruchu na kilku ulicach w związku z pracami budowlanymi. Gdzie będą utrudnienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Małopolska: padły mocne słowa ze strony wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Skomentował tez trudności w kontakcie z sanepidem

O tym się mówi: Kraków: Planty zostały rozkopane przez MPEC. Co się tam dzieje i jak długo potrwają prace w tym miejscu