Temat pandemii koronawirusa w Małopolsce został podjęty podczas spotkania z radnymi sejmiku wojewódzkiego.

O obecnej sytuacji informował Małopolski wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny. W dosadnych słowach określił on obecną sytuację województwa.

„Ratuje nas stosunkowo niska śmiertelność epidemii. Mieliśmy trzy okresy walki z epidemią - do 31 marca, okres wakacyjny i teraz od początku października. To najtrudniejszy okres, na który przypada 67 proc. wszystkich zachorowań od początku epidemii. Od początku stosunek śmiertelności do liczby zakażonych wynosi 1,33. Natomiast tylko w październiku wynosi on 1,13. Tak więc w najtrudniejszym okresie, w październiku, śmiertelność jest nieco niższa, niż liczona od początku epidemii” – mówił inspektor.

Szczególnie złe statystyki mają obecnie Kraków, powiat suski oraz miechowski gdzie wskaźniki zakażeń to odpowiednio 77, 91 i 87 przypadków na 10 tys.

fot. pixabay

Obecnie aktywnych przypadków w Małopolsce jest około 15 tysięcy, a na kwarantannie znajduje się prawie 20 tysięcy ludzi.

Jarosław Foremny odniósł się także do licznych doniesień o problemach w kontakcie z sanepidem. Obecnie prawie 40% pracowników jest nieobecnych, ale poszczególne stacje robią wszystko co jest możliwe by normalnie funkcjonować i pomóc jak największej liczbie ludzi.

To też może cię zainteresować: Kraków: od dzisiaj obowiązują zmiany w organizacji ruchu na kilku ulicach w związku z pracami budowlanymi. Gdzie będą utrudnienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Kraków: policja podsumowała protesty w sprawie ostatniego orzeczenia TK. Jak to wyglądał miniony weekend z perspektywy służb

O tym się mówi: Kraków: Planty zostały rozkopane przez MPEC. Co się tam dzieje i jak długo potrwają prace w tym miejscu