Wyższe uczelnie w Krakowie rozpoczynają rok akademicki. Trwają już zakwaterowania w akademikach, a niektórzy studenci są już po pierwszych zajęciach.

W tym roku z powodu pandemii obowiązują jednak dodatkowe zasady i obostrzenia sanitarne. Między innymi wiadomo już, że większość wykładów będzie się odbywać online.

W razie zajęć stacjonarnych w salach wykładowych studenci mają siedzieć na co drugim miejscu. W przypadku zajęć praktycznych, będą one prowadzone w małych grupach.

Wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, dystans społeczny oraz regularna dezynfekcja rąk.

fot. pixabay

Nowe zasady obowiązują też w domach studenckich.

Wiadomo, że zmniejszono ilość dostępnych miejsc. Do tego obowiązuje zakaz odwiedzin gości w pokojach. Odnosi się to zarówno do osób z zewnątrz, jak i innych mieszkańców akademiku.

„Jest wprowadzony całkowity zakaz organizowania imprez. Do akademików nie mogą wchodzić kurierzy czy dostawcy żywności” – dodaje z kolei rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Rolniczego.

Powstały także izolatoria gdzie będzie można odizolować osobę, u której stwierdzono objawy chorobowe. Taki student będzie tam czekał na przyjazd transportu do najbliższego oddziału zakaźnego.

To też może cię zainteresować: Kraków: wykryto COVID-19 w Instytucie Onkologii. Placówka poinformowała o wstrzymaniu przyjęć do dwóch klinik

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Małopolska: przekroczone 11 tysięcy zakażeń koronawirusem w województwie. Sanepid podał dane odnośnie aktualnej sytuacji

O tym się mówi: Małopolska: przyjęto Program Ochrony Powietrza. Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć w tej sprawie