Prezydent miasta Jacek Majchrowski i większość radnych doszli dzisiaj do porozumienia w sprawie podwyżek za wywóz śmieci i przyjęli uchwałę w tej sprawie na posiedzeniu Rady Miasta.

Ile zapłacimy?

Mieszkańcy od 1 listopada zapłacą 23 złote od osoby w gospodarstwie niezależnie czy jest to dom czy mieszkanie. Opłata będzie wyższa w przypadku braku segregacji odpadów. Wówczas będzie ona wynosić dwa razy więcej czyli 46 złotych.

„Nie ma odwrotu jeśli chodzi o segregowanie. Jeśli tego nie będziemy robić, to będziemy płacić kary. Takie są wymogi Unii Europejskiej” – tłumaczy prezes MPO, Henryk Kultys.

Miasto zdecydowało także o zniżkach, które będą przysługiwać rodziny wielodzietne mieszkające pod jednym dachem. Stawka tutaj będzie o 20% mniejsza i wyniesie 18,4 zł.

19 złotych z kolei zapłacą mieszkańcy domów gdzie prowadzone jest kompostowanie odpadów.

fot. MPO Kraków

Będą kontrole

Urzędnicy na podstawie statystyk podejrzewają, że w Krakowie wiele osób nie płaci za wywóz śmieci.

Dlatego w nowym systemie odbywać się będą też niezapowiedziane kontrole czy podano rzeczywistą liczbę osób w danej nieruchomości na podstawie zużycia wody.

To też może cię zainteresować: Kraków: jak kształtują się ceny mieszkań w mieście. Jest nowy raport najdroższych i najtańszych dzielnic

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Kraków: dzisiaj zaczynają się kolejne kontrole policji. Funkcjonariusze sprawdzą czy przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego

O tym się mówi: Kraków: policjanci znaleźli nieprzytomną kobietę w lesie. To zaginiona 39-latka. Co się wydarzyło