Rydlówka to zabytkowy dworek, który znajduje się w Krakowie przy ul. Tetmajera 28 w Bronowicach Małych.

Według zapisów 20 listopada 1900 roku odbyło się tam głośne wesele poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej. Wydarzenie to posłużyło potem Stanisławowi Wyspiańskiemu jako inspiracja dla swojego najsłynniejszego dramatu pt. „ Wesele”.

Turyści mogą zobaczyć miejsce słynnego wydarzenia

Muzeum, które odtwarza zarówno autentyczne miejsce wesela, a także wizję artystyczną Wyspiańskiego można odwiedzić od czwartku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00.

W czasie wakacji Rydlówkę można zobaczyć też z przewodnikiem w czwartki po południu o 16:00 oraz piątki o 11:00 rano. Koszt wynosi 20 złotych.

fot. wikipedia

Dlaczego warto?

Miejsce ma znaczenie historyczne i kulturowe. Często spotykali się tu znani młodopolscy artyści z przełomu XIX i XX wieku, a wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej posłużyło do stworzenia jednego z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury.

W Rydlówce można zobaczyć wiele historycznych pamiątek, przedmiotów i fotografii, które utrwalają dziedzictwo kulturowe Krakowa oraz scenę gdzie odtworzono dekorację teatralnej do premiery "Wesela" według opisu Wyspiańskiego.

To też może cię zainteresować: Kraków: ranking najlepszych ginekologów w mieście. Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce według zadowolonych pacjentek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małopolska: kolejne ognisko koronawirusa w województwie. Sanepid szuka uczestników koncertu i prosi o kontakt

O tym się mówi: Małopolska: koronawirus nie odpuszcza. Kolejne kiepskie wiadomości z sanepidu dla województwa