Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany – wszelkie sprawy podatkowe będziemy mogli załatwić w dowolnym urzędzie skarbowym w Polsce. Eksperci podatkowi oraz informatycy sugerują, że to czas, by Polska weszła na drogę cyfrowych rozliczeń podatkowych w czasie rzeczywistym.

– W najbliższym czasie będziemy zmierzać do zniesienia właściwości miejscowej urzędów skarbowych – mówił wiceminister finansów oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Tomasz Słaboszowski, w trakcie debaty „Technologie w podatkach”.

– Zniesienie właściwości miejscowej urzędów skarbowych jest bardzo potrzebne z punktu widzenia skuteczności pracy aparatu skarbowego – tłumaczył. Zaznaczył także, że będzie to uproszczenie dla klientów.

– To jest związane z projektem e-urząd, w ramach którego będziemy zmierzać do tego, aby klient zewnętrzny mógł dokonać rozliczenia i załatwić swoje sprawy w świecie wirtualnym bez konieczności odwiedzania siedziby urzędu – tłumaczył wiceminister. Wspomniał, że już teraz aplikacja „Twój e-PIT” jest bardzo popularna.

Dodał, że uważa, że odprawy celne również są szybko informatyzowane.

– W portach, gdzie obrót towarowy wzrasta rok do roku o 20 proc., te odprawy odbywają się na morzu. 95 proc. kontenerów przechodzi odprawę zanim statek dopłynie do portu.

Jak podaje WNP.pl, ministerstwo finansów wytyczyło właściwy kierunek.

– Nie ma mowy o zmniejszeniu luki podatkowej bez technologii, bez danych przesyłanych przez podatników do administracji w formie cyfrowej. W krajach Unii Europejskiej, na które przypada większość światowej luki podatkowej, rewolucja cyfrowa przebiega najbardziej dynamicznie – wspomina Marcin Sidelnik, partner w PwC.

– Przyszłość podatków to podatki cyfrowe w czasie rzeczywistym i bez deklaracji.

Polska przyjmuje wielu obcokrajowców. Kogo najczęściej? POLSKA LIDEREM W LICZBIE POZWOLEŃ NA POBYT DLA OBCOKRAJOWCÓW. KTO NAJCZĘŚCIEJ CHCE ZAMIESZKAĆ W NASZYM KRAJU?

Spodziewałeś się, jaką tajemnicę ukrywała uczestniczka show? CO UKRYWAŁA UCZESTNICZKA PROGRAMU „ROLNIK SZUKA ŻONY”? ROZCZAROWANY ROLNIK KOMENTUJE

Martyna Piotrowska