Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nowe przepisy, które mówią o tym, że szkoły mogą wydawać swoim uczniom e-legitymacje. To plastikowy dokument, który trudniej jest zgubić lub sfałszować. Niektóre szkoły już wprowadziły zmianę w życie, a inne oferują legitymacje na smartfonie.

Papierowe legitymacje, których używano dotychczas, bardzo szybko się zużywały, a w przypadku zamoczenia lub zalania nie dało się ich odczytać.

Zobacz także: WAŁĘSA… PRZEPROSIŁ. ZOBACZ, WIADOMOŚĆ BYŁEGO PREZYDENTA

Legitymację papierową ciężko jest również zabrać ze sobą – nie mieści się w przeciętnym portfelu, ponieważ jej rozmiar jest niestandardowy.

Plastikowe legitymacje szkolne będą trwalsze, odporne na zalania i łatwiejsze do spakowania – będą mieć wielkość karty kredytowej. Dodatkową zaletą jest fakt, że taka legitymacja jest trudniejsza do podrobienia, ponieważ ma specjalne znaki oraz wzory nadruku.

To, jaki rodzaj legitymacji będzie obowiązywał w danej szkole, zależy od jej władz. W Białej Podlaskiej e-legitymacje będą przysługiwały uczniom szkół ponadpodstawowych – Urząd Miasta przekazał placówkom 36 tys. zł na ten cel.

Legitymacja będzie mieć kilka zastosowań – będzie funkcjonować jako potwierdzenie tożsamości oraz prawa do ulg, a także jako karta biblioteczna – będzie to możliwe dzięki interfejsowi z opcją zbliżeniową. Umożliwi to również zakodowanie biletu autobusowego.

Istnieje również możliwość korzystania z tzw. mLegitymacji – uczeń nie musi mieć przy sobie żadnego dokumentu, gdyż ma swoją legitymację w smartfonie.

Zobacz także: KONFEDERACJA NIE WPROWADZI KOBIET DO SEJMU. A INNE PARTIE?

By uruchomić obsługę mLegitymacji, należy zgłosić szkołę na ose.gov.pl. Rejestracji placówki może dokonać dyrektor, gdy uzyska zgodę organu prowadzącego szkołę.

Po podaniu wszystkich danych oraz informacji dyrektor zawiera umowę z OSE. Podłączenie programu trwa maksymalnie do 6 miesięcy.

Źródło: „mamadu.pl”