Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Do Sejmu weszło pięć partii. Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość. Ile kobiet znajduje się w parlamencie? Choć PiS ma najwięcej posłanek, to procentowo wygrywa Lewica.

Wyniki można porównać z dobiegającą końca kadencją Sejmu. Według wyników wyborów w 2015 roku w Sejmie VIII kadencji było 335 mężczyzn i 125 kobiet.

Najwięcej posłanek miał PiS – 54 osoby, Platforma Obywatelska – 50, Nowoczesna – 12, Kukiz’15 – 6, a Polskie Stronnictwo ludowe – 3 kobiety.

Zobacz także: NOWA MIŁOŚĆ W „TOP MODEL”? POKAZALI WSPÓLNE SŁODKIE ZDJĘCIE!

Według wyniku procentowego największy odsetek kobiet wśród posłów było w Nowoczesnej (43%), a na drugim miejscu – w Platformie Obywatelskiej (36%). Wśród parlamentarzystów PiS kobiety stanowiły 23%, w PSL – 19%. Najniższy odsetek kobiet w Sejmie można było zaobserwować w partii Kukiz’15 – 14% wszystkich posłów partii.

Po tegorocznych wyborach liczba kobiet w Sejmie nieznacznie się zwiększy – będzie ich 131, a mężczyzn – 329. Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć 56 posłanek – o dwie więcej przy tej samej liczbie mandatów.

Koalicja Obywatelska wprowadzi do parlamentu 49 kobiet – o jedną mniej niż po poprzednich wyborach, lecz warto przypomnieć, że w 2015 roku PO zdobyła o cztery mandaty więcej.

Lewica będzie mogła pochwalić się 21 kobietami na 49 wszystkich parlamentarzystów. PSL wraz z Kukiz’15 będzie mieć w Sejmie 5 posłanek (ogólna liczba osób w Sejmie – 30), czyli o dwie kobiety więcej niż w poprzedniej kadencji (wtedy liczba członków PSL wynosiła 16).

Konfederacja otrzymała 11 mandatów, ale nie ma wśród nich kobiety.

Zobacz także: CÓRKA ŻMIJEWSKIEGO PODZIELIŁA SIĘ PLANEM NA ŻYCIE. JAK ZAREAGOWAŁ UKOCHANY TATUŚ?

Po procentowym wyliczeniu widać, że Lewica wypada najlepiej – kobiety to 43% wszystkich posłów. Jest to powtórzenie wyniku Ryszarda Petru i Nowoczesnej z poprzedniej kadencji – w poprzedniej kadencji Petru wprowadził również 43% kobiet.

Drugie miejsce – tak, jak po poprzednich wyborach do PO – należy do Koalicji Obywatelskiej, wynik również jest taki sam – 36%. Na kolejnym miejscu jest PiS z 24% kobiet w Sejmie.

PSL w dalszym ciągu jest na przedostatnim miejscu. I choć tym razem może poszczycić się dwiema kobietami więcej, to odsetek kobiet w Sejmie spadł – po poprzednich wyborach wynosił 19%, a tym razem – 17%.

Ostatnie miejsce należy do Konfederacji – nie będzie jej reprezentować żadna kobieta.

Źródło: „onet.pl”