Mówi się, że storczyki to „trudne” kwiaty. Postaramy się odczarować ich opinię.

Warto zaznaczyć, że storczyk to nie jest jeden konkretny kwiat. W rodzinie storczykowatych jest 20 tysięcy różnorodnych roślin, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także wymaganiami.

Orchidee to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Co ważne – są całkowicie nieszkodliwe dla zwierząt domowych, np. kotów i psów. Często kwitną i wyglądają wtedy niesamowicie!

Najłatwiej podzielić storczyki na korzeniące się w ziemi i tzw. epifity (rozwijające się na gałęziach drzew). W domach hodujemy zwykle te pierwsze.

Istnieje kilka ważnych zasad – orchidea powinna stanąć w spokojnym miejscu, w którym nie będzie narażona na zimne powiewy oraz przeciągu. Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednią ilość światła oraz ciepło, idealnym miejscem będzie sypialnia, salon lub nawet jasna łazienka. Nie lubią kuchni bez odpowiedniej wentylacji – szkodzą im gazowe opary.

Podlewanie to bardzo ważny element pielęgnacji tych pięknych kwiatów. Nie podlewamy ich zbyt często, średnio 1-2 razy w tygodniu. Ich korzenie nie powinny stać w wodzie, gdyż wtedy zaczynają gnić. Pora na podlewanie nadchodzi wtedy, gdy podłoże między podlewaniem przeschnie.

Podlewanie powinno być obfite, przy czym najczęściej i najmocniej podlewamy storczyki latem – nawet co 2-3 dni. Nigdy nie zalewamy korzeni wodą, warto zraszać górną warstwę podłoża wodą ze spryskiwacza.

Zimą podlewamy je dopiero wtedy, gdy podłoże całkiem wyschnie. Do podlewania używamy miękkiej wody o niskim zasoleniu. Powinna być lekko kwaśna i zawierać dużo rozpuszczonego tlenu, nie mieć zaś chloru ani fluoru. Nie powinno się ich podlewać wodą z kranu – chyba, że odstawioną na kilka godzin lub przegotowaną.

Podlewaj storczyki rano, woda powinna być w temperaturze pokojowej. Jeśli chcesz, by Twój storczyk szybciej zakwitł, podczas wiosny stosuj lekko ciepłą wodę.

Ważne jest nawilżanie powietrza – większość storczyków lubi wilgotność na poziomie 80-90%, choć niektóre akceptują też 60-70%. Ciężko jest utrzymać taki stopień wilgotności, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Można rozpylać wodę nad orchideę – nie powinno się zraszać kwiatów oraz liści bezpośrednio, gdyż tworzą się na nich brązowe plamy. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie nawilżacza powietrza w sąsiedztwie kwiatów lub ustawienie storczyków w kuwecie wypełnionej kamykami bądź żwirem i wodą.

Temperatura – choć mówi się, że wszystkie orchidee lubią wysokie temperatury, jest to mit. W przypadku rodzajów Coelogyne, Cymbidium, Cattleya, Odontoglossum, Stanhopea zaleca się temperaturę 16-21 stopni w dzień oraz 13-16 w nocy, zaś dla Dendrobium, Paphiopedilum, Phalenopsis – 20-29 stopni w dzień oraz 18-19 w nocy.

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie storczyka blisko zachodniego lub południowo-wschodniego parapetu, zaś w upalne dni – zapewnienie im cienia oraz wyższej wilgotności powietrza. Gdy słońce będzie za ostre, orchidea pokaże to przez blednięcie i żółknięcie liści. W przypadku, gdy dostarczamy jej zbyt mało światła – nie będzie rosnąć i będzie słabo kwitnąć.

Storczyki powinno się nawozić, biorąc pod uwagę ich wrażliwość na zasolenie podłoża. Najlepiej używać silnie rozcieńczonych nawozów. Potrzebują dodatkowego nawozu w okresie intensywnego wzrostu – od kwietnia do września – przy co trzecim podlewaniu.

Lepiej sprawdzą się nawozy płynne niż pałeczki. Najlepiej wybrać specjalne nawozy do storczyków, które nie mają wapnia i mają odpowiednio dobrany skład.

Jeśli storczyk będzie przenawożony, poznamy to po ciemnozielonych liściach. Prawdopodobnie nie będzie kwitł. Nie należy go nawozić po posadzeniu, w pochmurne dni, zimą i w okresie spoczynku.

Te podstawowe porady powinny pozwolić na lepsze zrozumienie potrzeb storczyków. Trzymamy kciuki za prawidłowy wzrost tych pięknych kwiatów!

To świetna informacja – sam zobacz! WEGETARIAŃSKIE FAST-FOODY JUŻ W SKLEPACH! GDZIE MOŻNA JE KUPIĆ?

Lokaj ujawnił pewne szczegóły z życia księżnej… NOWE FAKTY W SPRAWIE KSIĘŻNEJ DIANY! SZCZEGÓŁY JEJ ŻYCIA ZDRADZA LOKAJ

Martyna Piotrowska