Jakie konto oszczędnościowe najlepiej wybrać? Z pomocą przychodzą eksperci z Polskiego Instytutu Badań Jakości (PIBJA), którzy przestudiowali ofertę banków i przedstawili zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe powinny oferować szybki dostęp do środków, ale też chronić je przed utratą na wartości poprzez inflację. Z racji faktu, że przeciętny klient nie jest w stanie sprawdzić wszystkich ofert i policzyć, która jest najkorzystniejsza, zrobili to eksperci z Polskiego Instytutu Badań Jakości.

Ocena kont została zaproponowana na podstawie dziesięciu zmiennych, m.in. kosztu prowadzenia rachunku, kosztów przelewów i braku konieczności otwierania konta osobistego.

Pod uwagę wzięto trzy scenariusze, które liczyły odsetki w skali roku dla kwot: 50 000 zł, 100 000 zł i 500 000 zł.

Analizowano oferty następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Credit Agricole, Eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska.

Już podczas liczenia odsetek widać duże różnice między najlepszymi i najgorszymi ofertami. Różnica dla 50 000 zł wynosi 300 zł, dla 100 000 zł – 1100 zł, a dla 500 000 zł – aż 6800 zł.

Najlepszą ofertę ma ING Bank Śląski – nie tylko przez możliwy zysk z odsetek, ale również przez pozostałe oferty, m.in. brak przymusu założenia konta osobistego, darmowe przelewy środków z konta oszczędnościowego na osobiste, a także darmowe prowadzenie konta oszczędnościowego.

Na drugim miejscu znalazł się BOŚ Bank – miał wyższe oprocentowanie, ale również większe koszty dysponowania środkami (przelewy). Rachunek można prowadzić bezpłatnie.

Ostatni na podium był Alior Bank, który proponował niewiele niższe oprocentowanie niż BOŚ Bank, a także równie korzystne warunki posiadania konta.

Warto wyróżnić także Getin Bank i Eurobank, które proponują dobre oprocentowanie środków w porównaniu do reszty banków.

Badanie przeprowadzone zostało przez niezależny instytut badawczy, a banki nie były wcześniej informowane o jego realizacji.

Interesują Cię finanse? Zobacz ten artykuł: GUS PODAŁ NAJNOWSZE ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W POLSCE. ZARABIASZ WIĘCEJ?

Redakcja Życia radzi także, CO ZROBIĆ, BY NA EMERYTURZE NIE LICZYĆ KAŻDEGO GROSZA? ZACZNIJ OD ZARAZ!

Źródło: „onet.pl”-