Podczas uroczystości nadania imion tramwajom, mowę wygłosił z-ca prezydenta miasta Gdańsk, Piotr Grzelak, który podkreślił znaczenie tego symbolicznego momentu:

Cieszę, że do księdza Franciszka Rogaczewskiego, którego imię nadaliśmy tramwajowi kilka lat temu, dołączają dwaj błogosławieni księża katoliccy z Polski, czyli ksiądz Marian Górecki i ksiądz Bronisław Komorowski. ardzo często podczas uroczystości przy Victoriaschule 1 września mówimy o bohaterstwie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, że to było codzienne bohaterstwo i walka o polskość w tym trudnym otoczeniu, nie będę do tej historii wracał. Chciałbym zwrócić uwagę, że nadajemy dziś kolejnemu tramwajowi imię księdza Bruno Binnebesela, niemieckiego proboszcza parafii w Brzeźnie w latach 1939-1943. To jest pewnego rodzaju symbol historii Gdańska. Być może dziś w różnych miejscach usłyszymy pytania, dlaczego w świeckim mieście nadaje się imiona księży, dlaczego w polskim mieście imię Niemca? Cieszę się z tego, że w przestrzeni Gdańska wraz z pasażerami tych tramwajów, będą krążyły nazwiska symbole osób, które stały na czele swoich wspólnot, które w bardzo trudnym czasie opowiadały się po stronie wartości. Nie ich postawy będą dla nas przykładem.

Historia tramwajów, którym nadano imiona, sięga października 2015 roku, od kiedy po torach kursuje tzw. tramwaj Grassowski (tramwaj N8C), dedykowany nobliście Günterowi Grassowi. Tramwaj ten pomalowany został na wzór tych z czasów międzywojnia, kremowy z niebieskim paskiem pod oknami. Zyskał tak dużą sympatię mieszkańców, że przedstawiciele Gdańskich Autobusów i Tramwajów postanowili zmodernizować kolejne składy.

Nowe wysłużone tramwaje zostały gruntownie zmodernizowane i postanowiono o przyznaniu im patronów. O wyborze zadecydowała komisja złożona z radnych i urzędników miejskich. Wszystkie cztery tramwaje uhonorowano imionami księży, ofiar faszyzmu : Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski, Marian Górecki oraz Bruno Binnebesel.

Imię ks. Franciszka Rogaczewskiego zyskał jeden z pierwszych zmodernizowanych tramwajów NGd99 spółki GAiT.

Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Zieliński, wyraził uznanie dla tego projektu:

Nadawanie imion jeżdżącym po Gdańsku tramwajom nabiera szczególnego znaczenia, bo pokazuje, że tramwaje to nie tylko środek transportu, ale narzędzie służące ludziom i w jakiś sposób ludzi do siebie zbliżające.

Na uroczystości nadania imion tramwajom byli obecni przedstawiciele rodziny ks. Brunona Binnebesela. Józef Binnebesel również wygłosił krótkie przemówienie, w którym wyraził szacunek do swojego przodka i podkreślił znaczenie polityki historycznej w miejscach blisko nas. Wyraził radość z faktu, że mogli w pewien sposób przyczynić się do historii miasta Gdańsk.

Może cię zainteresować także: Tomasz Komenda zdecydował się na wzruszające wyznanie. To nieprawdopodobne co czuł w celi

W tym tygodniu także: Meghan traktowała Karola jak ojca, a Elżbieta II była dla niej wzorem? Sensacyjne fakty w najnowszej biografii pary książęcej