Pulpit mszalny z 1764 roku w herbem Gdańska wraca na swoje miejsce po 70 latach! Informacją ta podzielili się dominikanie na stronie Bazyliki św. Mikołaja. - ,,Do prezbiterium naszego kościoła po około 70 latach powrócił pulpit mszalny z 1764 roku. Został on wykonany w Gdańsku przez Ernesta Kocha, jako pamiątka elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na Króla Polski. Do czasów II wojny światowej był symbolem Rzeczypospolitej, ozdabianym kwiatami przez Polaków. Po wojnie, ze względu na przedstawienie stanisławowskiego orła w koronie, został schowany za ołtarz główny, a przez ostatnie lata był przechowywany w kilku elementach w krypcie i w zakrystii”.

Odrestaurowano zabytek. Prace, by odnowić pulpit mszalny kosztowały Bazylikę 12 tys. Zł. Prace konserwatorskie trwały 9 miesięcy i zostały wsparte przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna. Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki, poinformowała o przekazaniu 12,3 tys. Zł na ten cel. Pokdreśliła również wkład spółki w powstanie i rozwój historycznych gdańskich zabytków - ,,Od lat dbamy o dziedzictwo historyczne naszego miasta, czego dowodem jest między innymi powstanie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, odtwarzanie historycznych gdańskich fontann oraz zdrojów. Pulpit na kancjonały z Bazyliki Św. Mikołaja jest świadectwem polskości, ściśle związanym z Gdańskiem. Dlatego uznaliśmy, że warto przyłączyć się do idei zrekonstruowania gdańskiego herbu w tak cennym zabytku”.

Pulpit mszalny z herbem Gdańska zawisł po lewej stronie ołtarza głównego w Bazylice św. Mikołaja.

Może cię zainteresować także:Siódma edycja popularnego programu rozrywkowego „Rolnik szuka żony” zaczyna się już dziś. Poznaj wszystkich uczestników

W tym tygodniu także: edna z najbardziej lubianych aktorek popularnego serialu „Na Wspólnej” przeżyła trudne chwile. Mało kto wiedział, że Bożena Dykiel ma taki problem