W poniedziałek 29 czerwca zostają uruchomione w Gdańsku Strefy Płatnego Parkowania. Przede wszystkim chodzi o miejsca w Śródmieściu, Wrzeszczu, Jelitkowie, Oliwie oraz Aniołkach. Miasto właśnie rozpoczyna kampanię informacyjną.

Łącznie w Strefie Płatnego Parkowania będzie aż 6841 miejsc postojowych.

Co się zmieni?

Przede wszystkim będą obowiązywać trzy strefy: czerwona, niebieska i zielona. Czerwoną strefą będzie Śródmieście gdzie za postój trzeba będzie płacić we wszystkie dni, również w święta w godzinach 9-20.

Niebieska strefa to Wrzeszcz, Młode Miasto, fragmenty Jelitkowa. Tam opłaty będą obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 za wyjątkiem świąt.

Do zielonej strefy należą Aniołki, cześć Przymorza i Oliwy od pon.-pt. od 9-15 oprócz świąt.

fot. gdansk.pl

Nowe opłaty

W strefie czerwonej kierowcy będą musieli zapłacić też więcej niż w pozostałych miejscach. Pierwsza godzina kosztuje 5,50 zł, druga 6,60 zł, trzecią 7,90 zł, a czwart i każda kolejna 5,50 zł.

W pozostałych sektorach opłata wyniesie: pierwsza godzina za 3,90 zł, druga – 4,60 zł, trzecia 5,50 zł, a czwarta i kolejne 3,90 zł.

Dostępne będą też miesięczne abonamenty.

Po co miasto wprowadza te zmiany?

Gdański magistrat wskazuje, że zmiany są konieczne aby przekonać mieszkańców i turystów do większego korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Przypomnij sobie o: W tym roku podróżni nie skorzystają z popularnego połączenia. Jakie są przyczyny

Jak informował portal Życie: Zwiększa się liczba zakażeń w województwie. Jest aktualny bilans dla regionu

Portal Życie pisał również o: Niebezpiecznie na drogach w województwie. W ostatni weekend aż 13 zdarzeń. Jaki jest bilans i przyczyny