W Gdańsku zespół lekarzy z GUMed wykonał na początku czerwca operację cytoredukcji połączoną z chemioterapią wewnątrzotrzewnową.
Choć sam zabieg nie jest wyjątkowy, to jest już taki wiek małego pacjenta, który miał zaledwie 7 miesięcy.
Operację przeprowadzili specjaliści pod przewodnictwem prof. Piotra Czauderny i prof. Tomasza Jastrzębskiego, który teraz komentuje jego wyjątkowość.
Wyjątkowy zabieg
Lekarze musieli zmodyfikować procedurę aby przeprowadzić zabieg u niemowlęcia. Nie zastosowali między innymi hipertermii.
Zabieg potrwał także krócej niż u dorosłego pacjenta. Zespół prof. Czaudernego i prof. Jastrzębskiego przeprowadził ją w około 4 godziny, a zazwyczaj trwa od 5 do 8 godzin.
Przyszłość w medycynie
Ten rodzaj terapii jest w Polsce stopniowo rozwijany. W kraju jest na obecną chwilę osiem takich ośrodków gdzie wykonuje się ok. 250 zabiegów w ciągu roku choć zapotrzebowanie jest znacznie większe.
Podstawowym problemem jest doświadczenie chirurgów, bowiem w naszym kraju cały czas niewiele osób może pochwalić się wystarczającą liczbą zabiegów, która gwarantowałaby bezpieczeństwo i jakość wykonania zabiegów cytoredukcyjnych – mówi prof. Jastrzębski w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego.
Specjalista wiąże też dużą nadzieję z Centrum Leczenia Nowotworów Otrzewnej – CELNO, które powołano w Gdańsku.
Przypomnij sobie o: Te kobiety są podejrzane o kradzież w jednej z drogerii. Rozpoznajesz, zadzwoń
Jak informował portal Życie: Miasto jeszcze poczeka na Ligę Europy. Mecz przeniesiono. Wiadomo na kiedy
Portal Życie pisał również o: Pomorze: Sanepid podał nowy bilans zachorowań. Kilka zarażonych i kilka wyleczonych