Pomidory są samopylne, co oznacza, że męskie i żeńskie części rosną na tym samym kwiecie, ale czasami potrzebują niewielkiej pomocy w rozprzestrzenianiu pyłku. Ręczne zapylanie doskonale sprawdza się w przypadku pomidorów uprawianych wewnątrz lub w szklarni, ale pomidory uprawiane na zewnątrz również mogą z niego skorzystać. Ręczne zapylanie pomidorów jest naprawdę łatwe.

Co powinieneś wiedzieć

Potrząśnij kwiatami pomidora lub podporami rośliny, aby zapylić kwiaty. Przetrzyj wewnętrzną stronę płatków wacikiem lub miękkim pędzlem. Przerzuć pyłek na długie znamię słupka w środku kwiatu.

Wprowadź roślinę w drganie, aby przenieść pyłek. Pomidory uprawiane w pomieszczeniach lub szklarniach należy zapylać ręcznie co najmniej 3 razy w tygodniu.

Ręczne zapylanie kwiatów pomidora

Delikatnie dotknij tylnej lub górnej części kwiatu lub podpory, na której rosną rośliny pomidora. Nawet delikatne dotknięcie łodygi kwiatu powoduje rozprzestrzenienie się pyłku do męskiej i żeńskiej części kwiatu. Ustaw wentylator obok pomidorów, aby naśladować delikatny powiew wiatru, który jest naturalnym sposobem zapylania roślin na zewnątrz.

Bawełniany wacik

Podnieś kwiat i delikatnie przetrzyj bawełnianym wacikiem wewnętrzną stronę płatków. Zakręć wacikiem, aby pyłek przeniósł się z płatków na znamię słupka, które jest żeńską częścią w kształcie stożka w środku kwiatu.

Pędzel z miękkim włosiem

Delikatnie wepchnij pędzel z miękkim włosiem do wnętrza kwiatu i przetrzyj nim boki płatków. Zakręć pędzlem nad znamieniem w środku kwiatu, aby posypać je pyłkiem.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Przyłóż główkę szczoteczki elektrycznej do podstawy kwiatu i włącz ją. Wibracje szczoteczki strząsną pyłek z płatków na znamię słupka kwiatu.

źródło: bistrocaramfil.ro

Co o tym sądzisz?

Nie przegap: Z życia wzięte. "Wróciłam do byłego męża po 10 latach": Myślałam, że się pobierzemy, a on nadał mi status kochanki

Zerknij: Bramkarz Łukasz Skorupski na ustach całej Europy. Wygłosił apel do Polaków