Piwonie to niesamowite kwiaty, które przyciągają swoim pięknem i zapachem. Ich pielęgnacja nie ogranicza się jednak wyłącznie do okresu kwitnienia. Ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić z roślinami po ich przekwitnięciu, aby zapewnić im zdrowie i dobry wygląd na następny sezon. Istnieje kilka kluczowych kroków, które pomogą przygotować je na następny rok i zapewnić obfite kwitnienie.

Po pierwsze, po opadnięciu pąków należy je usunąć z miejsca uprawy. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, które mogą pojawić się na resztkach wyblakłych płatków. Następnie należy obficie podlać ziemię pod krzewem piwonii.

Woda sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych przez korzenie, co jest ważne dla tworzenia nowych pąków. Po podlaniu zaleca się stosowanie nawozów organicznych, takich jak obornik. Nasycają one glebę niezbędnymi pierwiastkami i poprawiają jej strukturę, co przyczynia się do zdrowego rozwoju roślin.

Drugim ważnym krokiem jest karmienie piwonii 10-14 dni po kwitnieniu. W tym celu należy użyć mieszanki potasu i fosforu: 10-15 gramów potasu i 15-20 gramów fosforu na każdy krzak.

Co zrobić po kwitnieniu piwonii

Pierwiastki te odgrywają ważną rolę w tworzeniu pąków i wzmacnianiu systemu korzeniowego. Potas pomaga roślinom być odpornymi na niekorzystne warunki, podczas gdy fosfor wspomaga rozwój korzeni i pąków kwiatowych. Stosowanie tych nawozów zapewni krzewom dobry start w kolejnym sezonie.

Trzecim krokiem w pielęgnacji piwonii po kwitnieniu jest przesadzanie. Najlepszym czasem na przesadzanie piwonii jest wczesna jesień. Pozwala to roślinom zakorzenić się przed nadejściem zimy i przygotować do wiosennego sezonu wegetacyjnego.

Podczas przesadzania ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce z dobrze przepuszczalną glebą i wystarczającą ilością światła. Krzewy należy wykopywać ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Postępując zgodnie z tymi krokami, zapewnisz zdrowy rozwój piwonii i obfite kwitnienie w przyszłym roku. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja i dbałość o szczegóły pomogą zachować piękno i zdrowie kwiatów przez wiele lat.

źródło: noviydoctor.com

Zerknij: Były działacz Polski 2050 przerywa milczenie. Co powiedział o Szymonie Hołowni

Nie przegap: Bramkarz Łukasz Skorupski na ustach całej Europy. Wygłosił apel do Polaków