Wysokiej jakości drewniane meble i donice na zewnątrz są zbudowane tak, aby były odporne na warunki atmosferyczne przez lata, jednak nie oznacza to, że niewielka konserwacja drewna nie może pomóc przedłużyć ich żywotności i sprawić, że będą wyglądać jak nowe przez wiele lat.

Jak konserwować drewniane donice?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Joanna Bryk (@bryczkaa)

Gdy drewno stanie się szare i chcesz przywrócić mu poprzedni kolor, zacznij od wyczyszczenia drewna, najpierw mydłem, a następnie użyj odtłuszczacza.

Gdy drewno jest czyste, można je przeszlifować i ponownie zaimpregnować. Zapobiegnie to rozwojowi glonów, który jest nieunikniony w wilgotnym środowisku. Ponadto impregnacja ustabilizuje procesy rozszerzania i kurczenia się drewna przy zmianach temperatur.

W przypadku donic drewnianych w pomieszczeniach proces ten będzie bardzo powolny; tam wystarczy ponownie impregnować raz na 2-3 lata.

Pamiętaj, aby sprawdzić śruby, czy nie poluzowały się z powodu warunków pogodowych. Jeśli noszą ślady zużycia, należy je wymienić. Wszak rdza to nic dobrego dla drewna i naszych roślin!

Drewno dębowe w kontakcie z ocynkowaną stalą (nie stalą nierdzewną), wodą i tlenem może prowadzić do przyspieszonego rdzewienia. Dzieje się tak ze względu na kwasowość drewna dębowego i zawartość cynku w procesie galwanizacji. Dokładny proces może wystąpić, gdy stal ocynkowana dotknie innej stali lub innego drewna, ale najczęściej proces rdzewienia będzie bardzo powolny.

Jeśli chcesz umieścić donice dębowe na zewnątrz bezpośrednio na ocynkowanej powierzchni metalowej, upewnij się, że umieścisz między nimi warstwę materiału ochronnego, takiego jak arkusz plastiku lub szkła.

Pamiętajmy, że dobra impregnacja i izolacja od warunków atmosferycznych i szkodników drewnolubnych, to gwarancja sukcesu nie tylko w dekoracji tarasu, czy balkonu, ale też w uprawianiu naszych ukochanych roślin!

Zerknij: Z życia wzięte. "Wróciłam do byłego męża po 10 latach": Myślałam, że się pobierzemy, a on nadał mi status kochanki

Nie przegap: Z życia wzięte. "Zrobiła wszystko, by pozbyć się synowej": Szybko tego pożałowała