Choć nie gryzą, muszki owocówki potrafią być niezwykle irytujące. Rozmnażają się błyskawicznie i pojawiają wszędzie tam, gdzie psują się owoce. Składają mikroskopijne jaja w nadpsutych częściach owoców i odżywiają się miąższem, czasem przenosząc choroby i bakterie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.


Kim są muszki owocówki?


Muszki owocówki, znane również jako wywilżny karłowate (Drosophila melanogaster), to małe owady z rzędu muchówek, osiągające około 2-3 mm długości. Charakteryzują się żółtymi głowami i tułowiami, które mogą mieć barwę od żółtej do brązowożółtej. Te owady, znane też jako drozofile lub octówki, są wyjątkowo czułe na woń etanolu i octanu etylu, które powstają w procesie fermentacji gnijących owoców.


Muszki owocówki w kuchni


Muszki owocówki potrafią błyskawicznie opanować kuchnię, zwłaszcza jeśli warunki są sprzyjające. Ich jajeczka najczęściej przynosimy na warzywach i owocach, a dojrzałe osobniki przyciąga zapach dojrzałych, fermentujących produktów. Mogą również rozmnażać się w pojemnikach na śmieci, pustych butelkach czy na mopach, gdzie panuje wilgotne i fermentujące środowisko.


Aby pozbyć się muszek owocówek, warto przede wszystkim odciąć je od źródła pożywienia. Owoce i warzywa przechowujmy w lodówce, regularnie wynośmy śmieci i natychmiast wycierajmy wszelkie rozlane soki czy wino. Owoce i warzywa najlepiej myć zaraz po powrocie z zakupów, aby pozbyć się jaj i larw owocówek.

Domowe sposoby na muszki owocówki


Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się muszek owocówek:


Lep na owady: Można go wykonać samodzielnie, nasączając kartkę papieru roztworem miodu lub syropu klonowego, a następnie zawieszając ją w kuchni. Gdy kartka złapie wystarczającą ilość owadów, wystarczy ją wyrzucić.


Olejek miętowy: Muszki owocówki nie lubią zapachu mięty. Warto wymieszać kilka kropel olejku miętowego z gorącą wodą, wlać do spryskiwacza i regularnie rozpylać w kuchni. Podobnie można wykorzystać olejek lawendowy.


Ocet jabłkowy i płyn do naczyń: Łyżkę octu jabłkowego zmieszać z łyżką płynu do mycia naczyń i zostawić miseczkę w kuchni w pobliżu owoców. Płyn zwabi muszki owocówki i unieruchomi je.


Bazylia: Świeża bazylia odstrasza muszki owocówki. Warto postawić w kuchni roślinkę, która będzie jednocześnie przydatna podczas gotowania.


Pułapka ze słoika: Do słoika włożyć resztki owoców, zawinąć go folią i wykonać w niej otwory. Muszki wlecą do środka, ale nie będą w stanie wyjść.


Zwalczanie muszek owocówek może być wyzwaniem, ale dzięki tym metodom można skutecznie pozbyć się tych uciążliwych owadów i cieszyć się czystą, wolną od szkodników kuchnią.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Siostra mieszka w swoim mieszkaniu, a moje wynajmuje lokatorom. Matka nie pozwala mi nic zmienić": Siostra ma problemy finansowe


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nicola Zalewski w centrum skandalu. Poważne oskarżenie tuż przed Euro 2024