- Jednak mama mojego taty nigdy nie brała mnie pod uwagę, jakbym nie była jej krewną. - skarży się Aneta swojej przyjaciółce. - Wyobraź sobie, jak byłam obrażana... A najważniejsze jest to, że nie rozumiem, dlaczego ona mnie tak traktuje.

Siostry Aneta i Basia dzieli siedem lat różnicy wieku. Starszą Anetę mama urodziła w wieku dziewiętnastu lat, zaledwie cztery miesiące po ślubie. Być może dlatego jej teściowa nie lubiła swojej synowej, ponieważ uważała, że jej Wojtuś ożenił się z przymusu. Być może uważała, że jej syn, rodowity Warszawiak, może poślubić bardziej przychylną partię niż cicha myszka z rodziny inżyniera i pielęgniarki.

Ala przyjęła pojawienie się wnuczki bez większych emocji. Przyjechała do szpitala położniczego na wypis tylko po to, aby upewnić się, że wnuczka nie jest ani trochę podobna do jej syna.

Nierozsądnie uznała, że dziewczynka nie jest córką Wojtka, ale nie powiedziała tego głośno. Od narodzin Anety seniorka nigdy nie okazywała szczególnej uwagi swojej najstarszej wnuczce. Celebrowała jej urodziny i dawała prezenty, ale tylko na pokaz. Było oczywiste, że nie darzyła Anety uczuciem.

Przynajmniej rodzice Sabiny, żony Wojtka pomogli w zakupie wszystkich niezbędnych rzeczy dla dziecka i zawsze mogli zapewnić ubezpieczenie, chociaż mieli wówczas ciężki okres w życiu.

Alicja, wręcz przeciwnie, całym swoim wyglądem pokazywała, że nie ma pojęcia, że musi pomagać młodym rodzicom i nigdy nie zaproponowała wyjścia na spacer z wnuczką. W tamtych czasach brzmiało to dziko, ponieważ pokolenie tych babć miało obsesję na punkcie wnuków i rozpieszczało najmłodszych w rodzinie bez miary.

Zaskakujące było to, jak zachowanie Alicji zmieniło się dramatycznie po urodzeniu się drugiej wnuczki. Basia urodziła się jako kompletna kopia swojego ojca. Pierwszym prezentem, jaki babcia Ala podarowała Basi na chrzciny, był złoty łańcuszek i krzyżyk.

We wszystkie święta babcia rozpieszczała Basię prezentami, z których jeden był droższy od drugiego. Ponadto najmłodsza wnuczka, na prośbę teściowej, często przebywała u niej jako gość, czasem nawet przez kilka dni. Trzeba powiedzieć, że nie miało to wpływu na stosunek do najstarszej wnuczki. Teściowa nadal zachowywała się w stosunku do niej tak, jakby nie była jej wnuczką. Wszyscy zauważyli taką różnicę w podejściu babci do wnuczek, ale nikt nie mógł wpłynąć na Alicję.

Kiedy Basia skończyła szesnaście lat, Ala podarowała jej mieszkanie. Krystyna, matka Sabiny, często miała jej to za złe. Ona, w przeciwieństwie do Alicji, zawsze starała się zwracać uwagę na obie wnuczki w równym stopniu, nie wyróżniając nikogo.

- To było niesprawiedliwe! Baśka dostaje wszystko, a Anetka, nic — potrząsnęła głową.

Kiedy Alicja odeszła w zaświaty, Basia była już pełnoletnia i kończyła studia. Nie czekała długo i szybko wprowadziła się do mieszkania, które odziedziczyła po babci.

Nie spieszy się z założeniem rodziny, ponieważ jest głównie zajęta swoją karierą. W najbliższej przyszłości planuje zakup samochodu i generalny remont mieszkania. Aneta wynajmuje mieszkanie i spotyka się z chłopakiem, którego poznała w pracy. Chcą się pobrać, ale na razie nie ma na to możliwości finansowych.

Niedawno jednak druga babcia, Krystyna, ogłosiła, że swoje trzypokojowe mieszkanie przekaże wnuczkom w równych częściach, żeby nikt się nie obraził. Wydawałoby się, że Aneta powinna być szczęśliwa, ale wciąż czuje niepokój. W końcu młodsza Baśka ma już własne mieszkanie i mimo to, dostanie połowę od drugiej babci, a Aneta dostanie tylko jedną drugą, której nawet nie może sprzedać. W takiej sytuacji trzeba albo zapłacić siostrze koszt połowy mieszkania, albo sprzedać jej część. Obie opcje nie są jeszcze wykonalne.

Sabina szczerze próbowała porozmawiać z matką o tym, że dobrze byłoby oddać całe mieszkanie Anecie, skoro Basia ma już własne lokum, ale Krystyna postanowiła postąpić słusznie i podzielić nieruchomość między wnuczki po połowie.

To nie wina Basi, że jej babcia kochała ją bardziej i zostawiła jej całe mieszkanie. Być może Aneta powinna cieszyć się z tego, co ma, a nie zazdrościć siostrze. A może życie jest niesprawiedliwe dla Anety?

Co o tym sądzicie?

Nie przegap: Piasek wzruszony do łez. To była prawdziwa niespodzianka dla Andrzeja Piasecznego

Zerknij: Stan zdrowia księżnej Kate pogarsza się? Oto nowe doniesienia