Planując sadzenie truskawek w swoim ogrodzie, warto zastanowić się nie tylko nad terminem i techniką sadzenia, ale także nad odpowiednim sąsiedztwem dla tych roślin. Znalezienie odpowiednich towarzyszy dla truskawek może wpłynąć na ich obfite owocowanie oraz zmniejszyć ryzyko ataku szkodników i rozwoju chorób. Jednym z cennych partnerów dla truskawek jest czosnek, który działa niczym ochronny parasol, zapewniając roślinom odpowiednią ochronę i poprawiając ich kondycję.


Czosnek, znany ze swoich właściwości zdrowotnych i ochronnych, może stanowić doskonałe sąsiedztwo dla truskawek. Jest to szczególnie istotne, ponieważ właściwie dobrane sąsiedztwo może znacząco wpłynąć na wzrost, plonowanie i zdrowie roślin. Czosnek działa jako naturalny środek ochronny, chroniąc truskawki przed szkodnikami i chorobami, co pozwala ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, informuje Deccoria.


Podczas sadzenia truskawek warto wybrać słoneczne, żyzne i bogate w próchnicę stanowisko, które będzie odpowiednio przepuszczalne dla wody i powietrza. Gleba powinna mieć optymalne pH, czyli mieścić się w granicach od 5,5 do 6,2. Podczas samego sadzenia truskawek należy pamiętać o delikatnym wyprostowaniu korzeni sadzonek i umieszczeniu ich na właściwej głębokości, aby nasady roślin były na równi z poziomem gleby.


Wybierając odpowiednie sąsiedztwo dla truskawek, należy unikać roślin, które mogą być podatne na podobne choroby i szkodniki. Maliny, jeżyny, poziomki oraz warzywa kapustne i ogórki nie są najlepszymi sąsiadami dla truskawek. Z kolei czosnek, ze względu na swoje właściwości ochronne, jest doskonałym wyborem.


Czosnek, znany z wydziela fitocydów, czyli substancji odstraszających szkodniki i hamujących rozwój chorób grzybowych, może być skutecznym wsparciem dla truskawek. Dzięki temu, truskawki rosną zdrowiej, są bardziej odporne na choroby, a plonowanie staje się obfitsze. Dodatkowo, sąsiedztwo czosnku może wpłynąć na smak i aromat truskawek, nadając im dodatkowy walor.


Warto więc rozważyć posadzenie czosnku obok truskawek, by stworzyć dla nich korzystne i wzmacniające środowisko, które pozwoli roślinom rosnąć zdrowo i obficie owocować.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Myślałam, że w naszym mieszkaniu pojawiły się duchy": Nie wiedziałam, co powiedzieć, gdy odkryłam prawdę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Są pierwsze szczegóły wesela Daniela Martyniuka. Wszystko nadzorowała Danuta Martyniuk