Skorupki jaj, często traktowane jako bezużyteczny produkt uboczny, skrywają w sobie moc sekretów. Zamiast lądować w koszu, mogą stać się cennymi sprzymierzeńcami w pielęgnacji roślin i nie tylko.

Nawóz bogaty w minerały

Skorupki jaj to prawdziwa kopalnia minerałów, takich jak selen, cynk, miedź i węglan wapnia. Te cenne składniki czynią je idealnym naturalnym nawozem dla roślin doniczkowych i ogrodowych. Nawóz ze skorupek wzmacnia rośliny, stymuluje ich wzrost i zapewnia im dłuższe życie.

Przygotowanie nawozu krok po kroku:

  • Dokładnie umyj skorupki jaj i wyparz je w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 100 stopni Celsjusza.
  • Rozgnieć lub zmiksuj skorupki na drobny proszek.
  • Dodaj 1-2 łyżki stołowe proszku do doniczki.
  • Alternatywnie, zalej skorupki ciepłą wodą i odstaw na 1-2 tygodnie w ciemnym miejscu.
  • Odcedź powstały płyn i użyj go do podlewania roślin.
  • Skorupki jaj w roli doniczek i odstraszaczy

Połówki skorupek jaj mogą posłużyć jako miniaturowe doniczki do wysiewu nasion lub sadzonek. Wystarczy umieścić w nich ziemię i nasiona, a następnie obserwować magię kiełkowania.

Ponadto, skorupki jaj mogą pełnić funkcję naturalnych odstraszaczy szkodników. Rozrzucone wokół roślin odstraszają ślimaki, a ich ostry brzeg może zniechęcać ptaki do podjadania pąków kwiatowych.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Kiedy teść postanowił wyrzucić matkę swojej synowej z domu, dała mu lekcję życia" : To zadziałało skutecznie


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wystarczy szmatka i pianka do golenia. Domowa metoda na niesamowicie czystą pralkę