Storczyki od dłuższego czasu zdobywają serca miłośników roślin, stając się niekwestionowanymi gwiazdami naszych parapetów. Dzięki swoim niezwykłym kształtom i intensywnym kolorom stanowią doskonały wybór do urozmaicenia wnętrz domowych. Jednak nawet najpiękniejsze storczyki czasem odmawiają kwitnienia, mimo zapewnienia im odpowiednich warunków. W takich sytuacjach warto sięgnąć po domową odżywkę, która pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych, informuje Deccoria.

Tajemnica kwitnących storczyków

Storczyki, z racji swojej urody, nie wymagają szczególnego przedstawiania. Jednak warto zastanowić się, ile razy w roku możemy cieszyć się ich efektownym kwitnieniem. Terminy kwitnienia storczyków są zależne od wielu czynników, takich jak gatunek, kondycja czy sposób uprawy. Ogólnie jednak storczyki kwitną raz do roku, choć zdarzają się i takie egzemplarze, które obdarzają nas kwiatami nawet dwa lub trzy razy w ciągu roku. Co ciekawe, ich kwiaty są niezwykle trwałe, potrafiąc cieszyć nasze oczy przez kilka miesięcy, a czasem nawet przez cały rok.

Aby storczyki prezentowały się pięknie i długo kwitły, kluczowe jest utrzymanie odpowiednich warunków. Rośliny te preferują jasne stanowisko, lecz z rozproszonym światłem. Temperatura powietrza wokół storczyków powinna wynosić 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i 16-18 stopni Celsjusza w nocy. Ważne jest również unikanie przeciągów oraz zbyt bliskiego sąsiedztwa kaloryferów, ponieważ storczyki nie lubią zbyt suchej atmosfery. W ich naturalnym środowisku, czyli wilgotnych lasach deszczowych, panuje dość wysoka wilgotność powietrza. Regularne, lecz umiarkowane podlewanie to kolejny klucz do sukcesu, gdyż zarówno nadmiar, jak i niedobór wody, może zaszkodzić roślinie.

Domowa odżywka dla kwitnących storczyków

Jeśli twój storczyk nie chce wypuszczać pąków kwiatowych, warto spróbować domowej odżywki, która pobudzi go do kwitnienia. Nie trzeba od razu biec do sklepu ogrodniczego po gotowe nawozy – wystarczy kilka prostych składników, a kluczowym z nich będzie miód. Miód okazuje się być skarbnicą składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, żelazo i magnez. Te substancje nie tylko wzmacniają układ odpornościowy rośliny, ale także stymulują wzrost korzeni oraz wspomagają tworzenie pąków kwiatowych.

Przygotowanie domowej odżywki z miodem jest niezwykle proste. Wystarczy dodać łyżkę miodu do litra wody o temperaturze pokojowej i dokładnie wymieszać, aż miód się rozpuści. Tak przygotowanym roztworem należy podlewać storczyki raz na dwa tygodnie, a efekty tego prostego zabiegu zobaczymy już po miesiącu. Domowa odżywka z miodem to skuteczny sposób na stymulację kwitnienia storczyków, co sprawi, że nasza roślina będzie obsypana pąkami kwiatowymi, jednymi po drugich. Warto wypróbować tego słodkiego sekretu, by cieszyć się bujnym i kolorowym kwitnieniem storczyków.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Mamo, po raz trzeci zostaniesz babcią! powiedziała moja córka i przeprowadziła się z całą rodziną do mojego mieszkania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Uwaga na te ryby. Mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia