Książę Harry doświadczył kolejnego ciosu ze strony brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, gdy Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o pozbawieniu go ochrony po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Wyrok ten jest zaledwie kolejnym rozdziałem głośnej sprawy, która budziła emocje wśród fanów królewskiej rodziny na całym świecie.

Historia sięga kilku lat wstecz, gdy Książę Harry podjął walkę z brytyjskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, domagając się utrzymania policyjnej ochrony po opuszczeniu Wielkiej Brytanii wraz z Meghan Markle. Para ogłosiła swoje odejście od królewskich obowiązków w styczniu 2020 roku, co wywołało kontrowersje i medialne zamieszanie, informuje Pomponik.

Komitet Wykonawczy ds. Ochrony Królewskości i Osób Publicznych (RAVEC) podjął decyzję, że po opuszczeniu kraju arystokracie nie przysługują królewskie przywileje. Mimo propozycji Księcia Harry'ego, który zadeklarował gotowość pokrycia kosztów ochrony, MSW odrzuciło taką możliwość, tłumacząc się niechęcią do tworzenia "nowego precedensu" w prawie brytyjskim.

Książę nie zgodził się z decyzją i zdecydował się skierować sprawę do sądu. Jednak po odrzuceniu argumentów przez pierwszą instancję, postępowanie trafiło do Sądu Najwyższego. Ostateczna decyzja zapadła 28 lutego o godzinie 12:00.

Sędzia Sądu Najwyższego podtrzymał stanowisko MSW, uznając, że Ministerstwo postąpiło zgodnie z obowiązującym prawem, odmawiając Księciu Harry'emu królewskiej ochrony. Rzecznik brytyjskiego MSW poinformował mediów, że cieszą się z przychylenia się wymiaru sprawiedliwości do stanowiska rządu, dodając jednocześnie, że nie udzielą szczegółowych informacji na ten temat, aby nie zagrażać integralności i bezpieczeństwu obywateli.

Decyzja ta rzuca cień na przyszłość księcia, który pozbawiony został kolejnych przywilejów związanych z ochroną. Jakie będą dalsze kroki arystokraty i jak wpłynie to na jego relacje z rodziną królewską, pozostaje teraz zagadką.

To też może cię zainteresować: Emilian Kamiński przed swoim odejściem zagrał ostatnią rolę w ważnym filmie. Obraz Jacka Bromskiego wciąć czeka na premierę. W tle choroba artysty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe potężne zmiany w „Pytaniu na Śniadanie”. Wszyscy pracownicy będą musieli się dostosować. To również wielka nowość dla samych widzów. O co chodzi