Ostatnie tygodnie to dla lekarzy nieustanna walka z chorobą wywołaną przez wirus RSV, który okazuje się być szczególnie groźny dla najmłodszych. Pandemia tego wirusa rozprzestrzenia się w Polsce, szczególnie w przedszkolach i żłobkach, utrudniając podstawowe czynności, takie jak oddychanie. Sytuacja jest na tyle kryzysowa, że w niektórych miejscowościach, na przykład w Kielcach, już niedługo może zabraknąć łóżek dla małych pacjentów, informuje Goniec.

RSV – Wirus, Który Atakuje Dzieci

Szpital w Kielcach doświadcza niebywałego obciążenia, gdzie oddział pulmonologiczny dla dzieci pracuje na maksymalnych obrotach. Aż 70 procent łóżek na tym oddziale zajmują dzieci chore na RSV – wirusa, który ostatnio szerzy się w Polsce jak niebezpieczna plaga.

Jeden z małych pacjentów, Kacper, zaczął od zwykłej chrypki, a potem pojawiła się wysoka gorączka i kaszel. Choć dla niego zakażenie nie będzie miało długotrwałych skutków, nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia.

Apel Specjalistów o Ochronę Najmłodszych

Specjaliści alarmują, że najmłodsze dzieci są najbardziej narażone na zakażenie wirusem RSV. Apelują o szczególną ochronę, zachęcając rodziców do powstrzymania dzieci od chodzenia do przedszkola czy żłobka, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.

Placówki edukacyjno-opiekuńcze dla najmłodszych są miejscem, gdzie dzieci powinny czuć się bezpiecznie, ale także są doskonałym środowiskiem do rozprzestrzeniania się RSV. Wirus przenosi się drogą oddechową, a obecnie na oddziałach szpitalnych znajduje się wielu niemowląt, których delikatne płuca nie radzą sobie z wirusem.

Objawy i Ryzyko RSV

Jak rozpoznać, że dziecko może mieć RSV? Gorączka, kaszel, katar to pierwsze symptomy, ale także ciężki, przyspieszony oddech i związane z tym trudności w piciu powinny wzbudzić naszą troskę.

RSV nie omija również dorosłych, ale przebiega u nich zazwyczaj łagodniej. U niemowląt, których drogi oddechowe są wąskie, zatkanie ich wydzieliną skutkuje dusznością.

Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj około tygodnia, ale warto pamiętać, że poza RSV nadal występują zakażenia COVID-19, grypą i innymi chorobami. Apogeum sezonu RSV przypada na jesień i wiosnę, trwając do końca kwietnia. Walka z tym groźnym wirusem staje się priorytetem, a rodzice powinni być szczególnie czujni i chronić swoje dzieci przed potencjalnym zagrożeniem.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Postanowił odwiedzić dawną miłość. Jej słowa go zaskoczyły

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Pomagasz sąsiadce, a w zamian jest na ciebie skarga. To podziękowanie