W nagłym zwrocie wydarzeń politycznych, Jarosław Kaczyński, lider partii Prawo i Sprawiedliwość, zabrał głos w sprawie kontrowersyjnej decyzji ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza, o postawieniu w stan likwidacji najważniejszych mediów publicznych w Polsce – TVP, PR i PAP. W ekskluzywnym wystąpieniu na antenie Telewizji Republika, Kaczyński nie pozostawił wątpliwości co do swojego stanowiska, nazywając sytuację "łamaniem prawa", informuje Goniec.

W rozmowie z Katarzyną Gójską, przeprowadzonej późnym wieczorem w środę, lider partii rządzącej wyraził zaniepokojenie nowymi posunięciami ministra kultury. "Mamy do czynienia z kolejnym łamaniem prawa. Ustawa o radiofonii i telewizji nie przewiduje takiego typu możliwości [...] Likwidacja nie może być przeprowadzona zgodnie z prawem" – jasno stwierdził Kaczyński.

Kaczyński nie pozostał obojętny także wobec działań swoich partyjnych kolegów, posłów PiS, którzy zajmują stanowiska kontrolne w mediach publicznych. Podkreślił, że ich rola polega na zapobieganiu łamaniu prawa, co obecnie jest niezwykle intensywne i wynika z polityki rządu. Ostrzegł również przed łamaniem prawa i obyczajów parlamentarnych, co według niego stało się stałą praktyką obecnej ekipy rządzącej.

Decyzja ministra kultury o postawieniu TVP, PR i PAP w "stan likwidacji" wywołała szereg kontrowersji. Sienkiewicz argumentuje, że taka decyzja ma na celu zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie restrukturyzacji oraz ochronę miejsc pracy przed zwolnieniami z powodu braku finansowania. Jednakże, ten ruch jest szeroko krytykowany, a konflikt wokół mediów publicznych w Polsce zdaje się pogłębiać. Czy to jedynie kolejny epizod walki o niezależność mediów w kraju, czy też początek głębszej transformacji politycznej? To pytanie, na które odpowiedź może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiego krajobrazu mediowego.

To też może cię zainteresować: Wydanie serwisu informacyjnego „19:30” wywołało sporo emocji. Dziennikarzom wytknięto poważny błąd. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tomasz Karolak pogrążony w załobie. "Święta w mojej rodzinie minęły w bólu i zadumie po utracie ukochanej osoby"