Wierzący intensywnie przygotowują się do świętowania w domu, jednak pojawia się pytanie - czy spowiedź przed Bożym Narodzeniem to obowiązek każdego katolika? Postanowiliśmy zbadać, co na ten temat mówią przykazania kościelne.

Dla jednych ludzi Boże Narodzenie to czas ubierania choinki, dekorowania domu i wspólnego spędzania czasu z rodziną. Natomiast dla gorliwych katolików grudzień to okres duchowego przygotowania się do narodzin Jezusa Chrystusa. Wierzący uczestniczą w roratach, składają przed Bogiem osobiste przyrzeczenia na czas adwentu i odwiedzają konfesjonał przed wigilijnym stołem. Jednak czy rzeczywiście przystąpienie do sakramentu pokuty przed Bożym Narodzeniem jest obowiązkowe?

Według nauczania Kościoła katolickiego, wierni zobowiązani są przystąpić do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Jednakże, nie istnieją konkretne regulacje dotyczące okresu, w którym powinni odbyć to sakrament.

Trzecie przykazanie kościelne brzmi: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą", co jednoznacznie wskazuje na konieczność pojednania się z Bogiem w okresie Wielkanocy, a nie koniecznie przed Bożym Narodzeniem.

Chociaż nie istnieje szczególny nakaz przystąpienia do sakramentu pokuty w Boże Narodzenie, duchowni zachęcają wiernych do pojednania z Bogiem i bliźnim. Dzięki temu będą mieli możliwość przystąpienia do Komunii Świętej w dniu Bożego Narodzenia, jako wyrazu duchowego przygotowania na ten szczególny czas w roku liturgicznym.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Jestem katoliczką, ale nie toleruję kolędy. To jest mój głos

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Teściowa chciała nas odwiedzić, ale jej zabroniłam. Awantura, jaką zrobiła, nie mieści się w głowie. Nie to było jednak najgorsze