Każdy, kto spędza czas w kuchni, wie, jak ważna jest higiena i porządek, zwłaszcza wokół zlewu. Stalowe sitko to sprytne urządzenie, które pomaga uniknąć zapchania się rur, ale czasami może pojawić się nieprzyjemny zapach.

Stalowe sitko to twoje pierwsze linie obrony

Stalowe sitka są dostępne niemal z każdym zlewozmywakiem i można je także zakupić w specjalistycznych sklepach z artykułami do kuchni i łazienki. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się resztek jedzenia do odpływu, co może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów i zapychania rur. Jednak, jeśli mimo stosowania sitka, z zlewu wydobywa się przykry zapach, istnieje skuteczny sposób na jego usunięcie.

Soda oczyszczona - twój sprzymierzeniec w walce z zapachem

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z zlewu, potrzebujesz jednego prostego składnika - sody oczyszczonej. Soda nie tylko usunie niechciany zapach, ale także zlikwiduje bakterie i zanieczyszczenia. Wystarczy dwie łyżki sody oczyszczonej, które należy wymieszać z jedną łyżką wody, tworząc gęstą pastę. Następnie wyjmij sitko z zlewu i równomiernie nałóż pastę na jego powierzchnię. Resztę pasty wetrzyj w odpływ. Teraz zatkaj odpływ sitkiem i pozostaw tak na około 10 minut. Po tym czasie polej wszystko wrzącą wodą. Brzydki zapach zniknie, a soda w połączeniu z wrzątkiem usunie wszelkie resztki zanieczyszczeń z odpływu.

Powrót blasku do zlewu

Nie tylko zapach może sprawić, że zlew wydaje się mniej atrakcyjny. Po latach użytkowania powierzchnia zlewu może stracić blask i nabierać przebarwień. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na przywrócenie mu dawnej świetności, wykorzystujący sodę oczyszczoną.

Do przygotowania pasty czyszczącej będziesz potrzebować sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz mydła galasowego. Mydło to nie tylko doskonale oczyszcza, ale także jest delikatne dla skóry. Wymieszaj ze sobą 100 g sody, 50 g kwasku cytrynowego i 100 ml mydła galasowego. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodaj nieco wody. Następnie wetrzyj tak przygotowaną pastę dokładnie w zlew. Pozostaw na około 15 minut, a na koniec spłucz ciepłą wodą. Twój zlew będzie teraz nie tylko czysty, ale także lśniący.

Dzięki prostym trikom i skutecznym środkom czystości, twój zlew będzie zawsze świeży i atrakcyjny, a nieprzyjemne zapachy staną się przeszłością. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i dbaj o higienę w swojej kuchni, by cieszyć się przyjemnymi chwilami spędzanymi przy gotowaniu i myciu naczyń.

To też może cię zainteresować: Ta fryzura jest idealna dla kobiet po 40-tce. Fryzura z lat 70-tych wraca do łask

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Trzech napastników brutalnie pobiło bezbronnego mężczyznę. Policja apeluje o pomoc