W ten weekend (9-10 września) klienci kilku renomowanych banków w Polsce będą musieli zmierzyć się z utrudnieniami związanymi z przerwami technicznymi. Największe przeszkody dotkną klientów mBanku, VeloBanku oraz Toyota Banku. To informacja, która ma duże znaczenie dla osób korzystających z usług bankowości internetowej, mobilnej i płatności kartami, informuje Goniec.

mBank - Długotrwałe Przerwy w Usługach

Prace techniczne w mBanku, zaplanowane na niedzielę, 10 września, spowodują szereg utrudnień dla klientów. W godzinach od 2:30 do 6:40 nie będzie możliwe płacenie kartą ani wypłacanie gotówki z bankomatów. Ponadto zakupy w internecie staną się niemożliwe od 2:30 do 8:00. Przerwa obejmie także serwisy transakcyjne i aplikację mobilną, uniemożliwiając klientom logowanie się do swoich kont w bankowości elektronicznej oraz składanie wniosków. Dla klientów obszaru MŚP i korporacji, karty płatnicze będą nieaktywne od 2:30 do 6:40, a płatności internetowe niemożliwe od 2:30 do 8:00.

VeloBank - Utrudnienia w Dostępie do Usług

W przypadku VeloBanku prace serwisowe nastąpią w nocy z soboty na niedzielę, od 23:50 do 10:30. W tym czasie bankowość internetowa, mobilna, Blik oraz płatności kartą online będą niedostępne. Jednak klientom pozostanie możliwość wpłacania i wypłacania gotówki z bankomatów oraz płacenia kartami płatniczymi w sklepach stacjonarnych.

Toyota Bank - Ograniczony Dostęp do Obsługi Klienta

Toyota Bank również wprowadza ograniczenia w dostępie do swoich usług. Dziś (9 września) infolinia w ogóle nie będzie dostępna, co może być dla niektórych klientów kłopotliwe.

Ostrzeżenie przed Cyberprzestępcami

Warto zachować szczególną ostrożność w związku z ogłoszeniem przerw technicznych w bankach. Takie informacje mogą stać się łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy próbują wyłudzić dane osobowe lub pieniądze od niewielceświeżonych klientów.

Należy unikać klikania w podejrzane linki lub otwierania wiadomości e-mail od nieznanych źródeł, które sugerują, że pochodzą od banku lub instytucji finansowej. Sposób, w jaki wygląda taka wiadomość, może sugerować, że jest to komunikat od zaufanego źródła, ale w rzeczywistości może prowadzić do instalacji złośliwego oprogramowania lub kradzieży danych.

Warto również skontaktować się bezpośrednio z bankiem, korzystając z oficjalnych źródeł informacji, aby potwierdzić faktyczne planowane przerwy techniczne oraz dowiedzieć się, czy jakiekolwiek działania ze strony klienta są wymagane.

Przerwy techniczne w bankach to nieuniknione wydarzenia, ale świadomość oraz ostrożność w kontaktach z informacjami od banków mogą pomóc w uniknięciu potencjalnych zagrożeń. Klienci powinni zachować czujność i dbać o bezpieczeństwo swoich danych finansowych.

To też może cię zainteresować: Uczniowie i rodzice nie kryją niezadowolenia. Nie zostawiają suchej nitki na tym, co dzieje się w szkołach. "To jakiś żart"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiele osób nie ma pojęcia o tym dodatku. Do wzięcia ponad 500 złotych. Kto może otrzymać pieniądze