W erze mediów społecznościowych trendy krążą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, zyskując setki tysięcy zwolenników w zaledwie kilka chwil. Jednak nie każdy trend jest nieszkodliwy, a ostatnio popularny "opalanie na piwo" to doskonały przykład, który budzi poważne obawy wśród ekspertów ds. zdrowia skóry, informuje portal O2.

Co to właściwie jest "opalanie na piwo"?

To praktyka, w której osoby polewają się piwem przed ekspozycją na słońce, w przekonaniu, że płyn ten przyspieszy proces opalania. Mimo że wydaje się to atrakcyjne dla tych, którzy marzą o złocistej skórze, dermatolodzy i kosmetolodzy biją na alarm, twierdząc, że jest to skrajnie niebezpieczne dla zdrowia skóry.

Jakie są zagrożenia związane z trendem "opalania na piwo"?

Brak ochrony przed promieniowaniem UV: Piwo nie oferuje żadnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Wręcz przeciwnie, może zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie UV, co prowadzi do szybszego i intensywniejszego oparzenia skóry.

Zniwelowanie skuteczności kremu z filtrem: Jeśli skóra jest mokra od piwa, aplikacja filtrów przeciwsłonecznych staje się bezskuteczna, co naraża skórę na negatywne skutki promieniowania UV.

Ryzyko oparzeń słonecznych i zaburzeń pigmentacji: Składniki zawarte w piwie mogą zakłócić naturalne procesy pigmentacji skóry, prowadząc do nieprawidłowych reakcji na promieniowanie słoneczne. Efektem są nie tylko oparzenia, ale także nieestetyczne plamy i przebarwienia.

Zwiększone ryzyko nowotworów skóry: Regularna ekspozycja skóry na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym niebezpiecznego czerniaka.

Udar termiczny: Alkohol zawarty w piwie rozszerza naczynia krwionośne i może wpłynąć na zdolność organizmu do regulowania temperatury, co zwiększa ryzyko udaru termicznego podczas intensywnej ekspozycji na słońce.

Jak więc opalać się bezpiecznie?

Używaj kremów z wysokim filtrem: Zawsze nakładaj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym przed wyjściem na słońce i regularnie go odnawiaj.

Unikaj słońca w określonych godzinach: Najlepiej unikać słońca między godziną 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze.

Noś odzież ochronną: Wybieraj lekkie ubrania z długimi rękawami, kapelusze o szerokim rondzie i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Ostrożność przy korzystaniu z leków: Pamiętaj, że niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce, więc zawsze konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w tej kwestii.

Zamiast podążać za chwilowymi modami, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego opalania, które pomogą zachować zdrowie i piękno skóry przez wiele lat. "Opalanie na piwo" to trend, którego należy unikać, aby nie narazić swojej skóry na poważne ryzyko i konsekwencje.

To też może cię zainteresować: Tadeusz Rydzyk uderza w czołowego polityka PiS. Padły mocne słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rodzice przecierali oczy ze zdumienia. Nie kryli oburzenia zdaniem, jakie znalazło się w podręczniku do religii dla uczniów trzeciej klasy