Senator Krzysztof Brejza, znany z prowadzenia kontroli i wykrywania patologii, ponownie podjął się zadania prześwietlenia finansów związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem. Zakonnika łączy bliska relacja z obecną władzą, co sprawiło, że polityk postanowił zadać pytania na temat przekazywanych środków finansowych.

W grudniu 2020 roku Krzysztof Brejza zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udostępnienie informacji na temat przekazanych środków podmiotom związanym z o. Tadeuszem Rydzykiem. Odnosiło się to do okresu od 1 grudnia 2015 roku do 9 grudnia 2020 roku. Senator poprosił o szczegółowy opis każdego przedsięwzięcia oraz kwotę brutto wydaną na ich realizację.

Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, udzieliło odpowiedzi na to zapytanie, ujawniając, że środki finansowe przekazywane były głównie Fundacji Lux Veritatis, należącej do o. Tadeusza Rydzyka. Warto zaznaczyć, że suma tych przekazów była znacząca.

W 2020 roku fundacja o. Rydzyka otrzymała aż 421 890 złotych na zakup czasu antenowego w celu emisji reklam, produkcji i emisji audycji oraz umieszczania wątku kampanii w audycji telewizyjnej "Rozmowy niedokończone" w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Ponadto, w latach 2016, 2017 i 2018 fundacja otrzymała łącznie 1074 tysiące złotych.

Senator Krzysztof Brejza wyraził swoje oburzenie faktem, że tak duże sumy pieniędzy zostały przekazane na wsparcie zakonnika, szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Polityk zauważył sprzeczność między tymi przekazaniami a dramatycznymi wyzwaniami, jakie stoją przed systemem opieki zdrowotnej i pacjentami w kraju. Jego komentarz na Twitterze, w którym nazwał to "bezwstydem", wywołał szeroką dyskusję na temat przeznaczania funduszy publicznych.

Krzysztof Brejza pozostaje wierny swojej misji wykrywania potencjalnych nadużyć i kontrolowania wydatków publicznych, co jest ważnym elementem demokratycznego procesu.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Miałam 63 lata, kiedy mój mąż postanowił wyrzucić mnie z mieszkania. Moje życie nagle obróciło się do góry nogami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Legionella w przedszkolu. Sanepid wydał zalecenia