Tylko do końca maja możliwe będzie przeprowadzenie kontroli okresowej budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na które powołuje się Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, taki proces trzeba przeprowadzić dwukrotnie w ciągu roku. Kto musi wypełnić nałożony przez państwo obowiązek? Jeśli tego nie zrobimy czeka finansowa kara.

Przegląd techniczny jest koniecznością w przypadku budynków, który powierzchnia zabudowy przekracza 2000 metrów kwadratowych, a także budynków o powierzchni dachu większej niż 1000 metrów kwadratowych. Sprawdzenie budynków pod kątem technicznym jest niezwykle istotne z perspektywy bezpieczeństwa – zwraca się szczególną uwagę na konstrukcję, sprawność instalacji i innych urządzeń.

Przegląd techniczny budynku tylko do 31 maja 2023. Zapominalscy zapłacą kary za przekroczenie terminu. Kto musi przeprowadzić kontrolę?

Właściciele nieruchomości i ich zarządcy – to na nich spoczywa obowiązek przeprowadzenia odpowiedniej kontroli. To wymóg przewidziany w art. 61 pkt 1 Prawa budowlanego jak przypomina serwis „SuperBiz SE”.

Zakres przeglądu technicznego budynku obejmuje m.in. badanie stanu technicznego fundamentów, konstrukcji nośnej budynku, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, systemów przeciwpożarowych oraz stanu dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także analizę dokumentacji technicznej budynku – wyjaśnia Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom w rozmowie z „SE”.

Warto pamiętać, że przegląd techniczny budynku oznacza poniesienie określonych kosztów. Według ekspertów rynku ceny kształtują się zależnie od regionu Polski – w stolicy zapłacimy od 350 do 500 złotych i więcej – wszystko zależy od wielkości budynku i zakresu przeprowadzanej kontroli.

Co jeśli zapomnimy o przeprowadzeniu kontroli w wyznaczonym przez prawo terminie? Kary obejmują nie tylko obowiązek uiszczenia finansowego zadośćuczynienia, ale również mają formę administracyjną. Najczęstszy jest nakaz wykonania przeglądu pod sankcją grzywny.

Jak informował portal "Życie News": NAGŁE ODEJŚCIE 18-LETNIEJ DZIEWCZYNY W JEDNYM ZE SZPITALI. NASTOLATKA TRAFIŁA NA ODDZIAŁ Z OBJAWAMI PRZEZIĘBIENIA. JAK MOGŁO DOJŚĆ DO ZDARZENIA

Przypomnij sobie: PORAŻAJĄCA NIESPODZIANKA CZEKAŁA NA PEWNEGO GRZYBIARZA. MĘŻCZYZNA NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TEGO, CO SPOTKA GO NA GRZYBOBRANIU. OD RAZU SIĘGNĄŁ PO TELEFON

Portal "Życie News" pisał również: Z ŻYCIA WZIĘTE: PO ODEJŚCIU ŻONY NIE ZAMIERZAŁEM DŁUGO ZOSTAĆ WDOWCEM. Z EDYTĄ ŁĄCZYŁO NAS WIELE, ALE SZYBKO ZNALAZŁEM NOWĄ DZIEWCZYNĘ. ŻYJE SIĘ RAZ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: NIETYPOWA ODMIANA LUBIANYCH PRZEZ POLAKÓW GRZYBÓW POJAWIŁA SIĘ W PEWNYM MIEJSCU W KRAJU. ZNAWCY WYJAŚNIAJĄ, JAK ODRÓŻNIĆ JE OD SILNIE TRUJĄCYCH OKAZÓW