Jak informuje Interia, grzybiarze mogą już zacierać ręce – w bieszczadzkich lasach pojawiły się borowiki ceglastopore, mniej znana, ale wyjątkowo smaczna odmiana „króla” leśnych grzybów – borowika szlachetnego.

Wieść gminna niesie, że po jodłowych lasach pojawiły się pierwsze w tym roku borowiki ceglastopore w Bieszczadach - wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Baligród na Facebooku.

Choć ta odmiana ma wiele nazw, w tym grzyb wilczy, czerwononóżka czy pociec to Polskie Towarzystwo Mykologiczne uznaje, że powinno się je nazywać krasnoborowikiem ceglastoporym. Grzyb ma charakterystyczną czerwono-ceglastą barwę trzonka, a jego kapelusz może dochodzić nawet do 20 cm średnicy. Grzybiarze niechętnie go jednak zbierają, gdyż po zebraniu szybko staje się siny.

Nietypowa odmiana borowika w lasach Bieszczad. Wciąż nie jest popularna wśród grzybiarzy. Wiele osób boi się pomyłki z trującym gatunkiem!

Niestety, borowika ceglastoporego można w dość prosty sposób pomylić z silnie trującym borowikiem szatańskim. Ten nie traci swoich toksyn nawet po obróbce termicznej. Jak je odróżnić, aby czuć się bezpiecznie?

Leśnicy radzą mocno przyglądać się trzonom grzyba – w przypadku „szatana” czerwona barwa jest znacznie bardziej intensywna, często wręcz neonowa. Trujący borowik szatański ma też dużo jaśniejszy kapelusz. Warto pamiętać też o podstawowej zasadzie – zbieramy tylko te grzyby, których jesteśmy pewni. Warto również – w razie wątpliwości – udać się do grzybiarza przy powiatowej stacji sanitarnej, który sprawdzi nasze zbiory i wyda atest.

Jak informował portal "Życie News": ZNANY W SIECI KSIĄDZ OTRZYMAŁ NURTUJĄCE WIELE PANIEN MŁODYCH PYTANIE. KAPŁAN ZDECYDOWAŁ SIĘ PORUSZYĆ PUBLICZNIE WAŻNĄ KWESTIĘ. CHODZI O ŚLUB W CIĄŻY

Przypomnij sobie: JOANNA OPOZDA MA NIE LADA ORZECH DO ZGRYZIENIA. AKTORKA ZOSTAŁA Z WIELKIM PROBLEMEM CAŁKIEM SAMA. KLUCZOWA DLA NIEJ SPRAWA ZDAJE SIĘ NIE MIEĆ KOŃCA

Portal "Życie News" pisał również: MATEUSZ MORAWIECKI ZŁAPANY PRZEZ FOTOREPORTERÓW W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH. ZABRAŁ ŻONĘ I CÓRKĘ NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE. PREMIER BYŁ WIDOCZNIE PRZEJĘTY

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: SMUTNE WIEŚCI DLA WSZYSTKICH FANÓW KULTOWEJ SAGI „STAR WARS”. NIE MA WŚRÓD NAS JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH GWIAZD PRODUKCJI. AKTOR MIAŁ TYLKO 58 LAT